kilo.gen.tr https://www.kilo.gen.tr Kilo, Kilo Verme Yöntemleri ve Hareketleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, kilo.gen.tr Thu, 22 Sep 2016 00:00:00 +0000 Sat, 04 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 1 Haftada 10 Kilo https://www.kilo.gen.tr/1-haftada-10-kilo.html Wed, 21 Nov 2018 12:21:13 +0000 1 Haftada 10 Kilo; Bu tür kısa vadeli diyetler kişiye ve uzmana göre değişen, uygulayanda farklı etkiler gösteren, hızlı kilo verme biçimidir. 1 haftada 10 kilo programı genellikle kişiler üzerinde güzel sonuçlar vermekted 1 Haftada 10 Kilo; Bu tür kısa vadeli diyetler kişiye ve uzmana göre değişen, uygulayanda farklı etkiler gösteren, hızlı kilo verme biçimidir. 1 haftada 10 kilo programı genellikle kişiler üzerinde güzel sonuçlar vermektedir. Fakat bu program bitince eski beslenme alışkanlığına geri dönüş yapıldığı için aynı hızla kilolar geri alınmaktadır. Bu diyet programının ardından dengeli beslenmeye çalışılsa kalıcı ve hızlı zayıflama etkisi görülebilir. Bu tür diyet programları spor ile desteklenmelidir.

1 Haftada 10 Kilo; 1. Gün; 
 • Sabah Kahvaltısı; Şekersiz çay, 1 dilim tam çavdar ekmeği, beş adet zeytin, 2 parmak büyüklüğünde az yağlı dil peyniri,  domates, maydanoz, yeşilbiber.
 • Kuşluk; 2 adet ceviz.
 • Öğle Yemeği; 1 dilim tam çavdar ekmeği, 1 tabak zeytinyağı ile hazırlanmış sebze yemeği, çoban salatası üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 kase cacık.
 • İkindi; 1 adet kepekli grisini, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, bol tarçınla lezzetlendirilmiş armut.
 • Akşam Yemeği; 180-200 gram arası ızgara balık, buharda pişirilmiş 4 adet kuşkonmaz, rokalı yeşil salata üzenine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.
 • Yatmadan Önce; 3 adet ceviz, orta boy bir muzun yarısı.
1 Haftada 10 Kilo; 2. Gün, 
 • Sabah Kahvaltısı; 1 dilim tam çavdar ekmeği, elli gram lor peyniri, domates, maydanoz, yeşilbiber, taze fesleğen, pul biber ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile hazırlanmış salata. 
 • Kuşluk; 2 adet ceviz, tarçınla lezzetlendirilmiş orta boy elma.
 • Öğle Yemeği; 1 dilim tam çavdar ekmeği, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, 1 kase mercimek salatası.
 • İkindi; 2 adet kepekli grisini, 1 kase cacık, 1 dilim peynir.
 • Akşam Yemeği; 4 adet ızgara köfte, 3 Yemek kaşığı bulgur pilavı, 1 kutu ayran.
 • Yatmadan Önce; 10 adet fındık, 1 adet armut.
 1 Haftada 10 Kilo; 3. Gün, 
 • Sabah Kahvaltısı; Şekersiz açık çay, 1 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, 2 adet ceviz, maydanoz, yeşilbiber, domates.
 • Kuşluk; 10 adet fındık, 2 adet kuru kayısı.
 • Öğle Yemeği; 1 dilim tam çavdar ekmeği, 1 kase vicdan çorbası, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, çoban salatası üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.
 • İkindi; 1 çorba kaşığı kuru üzüm, 1 tatlı kaşığı keten tohumu, 1 kase light yoğurt.
 • Akşam Yemeği; 1 dilim tam çavdar ekmeği, ızgara balık, bol yeşil salata, deniz börülcesi.
 • Yatmadan önce; 2 ince dilim ananas, 5-10 adet Antep fıstığı.
1 Haftada 10 Kilo; 4. Gün, 
 • Sabah Kahvaltısı; 1 bardak az yağlı süt, 4 çorba kaşığı yulaf ezmesi.
 • Kuşluk; 2 adet ceviz, yarım armut.
 • Öğle Yemeği; 1 dilim tam çavdar ekmeği, 2 adet garnitür süz enginar, çoban salatası üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve 1 kutu ayran.
 • İkindi; 1 dilim yağsız kek.
 • Akşam Yemeği; 1 dilim çavdar ekmeği, 3 yumurtanın beyazı ve 1 yumurta sarısı ile hazırlanmış menemen.
 • Yatmadan Önce; 10 adet fındık, 2 adet mandalina.
 1 Haftada 10 Kilo; 5. Gün, 
 • Sabah Kahvaltısı; 1 dilim tam buğday ekmeği, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, beş adet zeytin, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı, domates, maydanoz, biber.
 • Kuşluk; 2 adet ceviz, 10 adet kurutulmuş yaban mersini.
 • Öğle yemeği; 1 tabak haşlanmış makarna, domates soslu ve fesleğenli yeşil salata ve üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.
 • İkindi; 1 bardak ayran, 2 adet grisini.
 • Akşam Yemeği; 1 dilim tam buğday ekmeği,  sebzeli balık buğulama, 1 adet haşlanmış patates, yeşil salata üzerine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı.
 • Yatmadan Önce; 10 adet badem, yarım adet muz.
1 Haftada 10 Kilo; 6. Gün, ]]> Nasıl Kilo Alınır https://www.kilo.gen.tr/nasil-kilo-alinir.html Wed, 21 Nov 2018 17:47:54 +0000 Nasıl kilo alınır, günümüzde insanlar hep kilo atma derdinde oldukları için kilo alma derdinde uzlaşmadıkları için hızlı ve pratik şekilde kilo almanın yöntemlerini bilmemektedirler. Ama kilo aldıran yiyeceklerden kaçan Nasıl kilo alınır, günümüzde insanlar hep kilo atma derdinde oldukları için kilo alma derdinde uzlaşmadıkları için hızlı ve pratik şekilde kilo almanın yöntemlerini bilmemektedirler. Ama kilo aldıran yiyeceklerden kaçan kilo atmak isteyenler, kilo almak isteyenler bu yiyeceklere, besinlere yönelmelidir. Örnek olarak, yatmadan yemek yemek veya gün içerisinde fazla yağ tüketerek akabinde hareketsiz olurlarsa istedikleri ideal kilo alma gerçekleşmiş olur.  fazla kilo sorunu olanlar için kilo almak çok kolay gibi görünürken, kilo vermek ise tam eziyete dönüşmektedir. Bazı kişiler için ise kilo almaması için bir kabus ve içinden çıkılamayan bir hal alır. Uzmanlara göre kilo almaya çalışanların harcadığı efor, kilo atmak isteyen insanlardan daha fazla olmaktadır. Özellikle besin değeri  yeterli oranda beslenerek, kilo alamayan bireyler için kilo nasıl alınır sorusunun detaylı şekilde inceleyeceğiz. 

Kolay kilo alma yöntemleri

 • Zayıf olma nedenleri araştırılmalı: Zayıf olma nedenlerini araştırarak kolay kilo alınabilir. Zayıflıktan şikayetçiysek ancak bunun neden dolayı gerçekleştiğini bilemiyorsak, belki yetersiz beslenme, belki de düzensiz bir hayat tarzı yada çeşitli sağlık problemlerinden dolayı kilo alma sorunları yaşıyor olabiliriz. Tam manasıyla gıda alımları sağlayamazsak ve yeterli düzeyde hareketliliğimiz bulunmuyorsa kilo almak için çok zor hale gelir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklanan kilo almayı engelleyen hastalıkla;kanser, nervoza, ve anoreksiya gibi vücudun metabolizmasını ve ritmini doğrudan engelleyen rahatsızlıklardır.
 •  Sağlıklı kilo almak: Hızlı bir şekilde kilo almak riskli bir durumdur ve sağlıksız şekilde beslenerek alınan kilolar daha büyük sağlık sorunları beraberinde getirir. Özellikle bir hekimden yardım alarak onun gözetiminde sağlıklı bir beslenme programı ile kilo almak en doğru karar olacaktır
 • Egzersiz yaparak kilo almak: Dikkat edilirse bazı insanlar vücutlarının genelinde zayıf oldukları halde göbeklidir ve bu durum belirgin şekilde göze batan bir durumdur. Bu nedenle düzenli ve sağlıklı kilo almak için sağlıklı besinler ve ürünler tüketmek kadar düzenli ve devamlı yapmanın da önemi vardır. Bu sayede vücudunuzun istemediğimiz ve hareketsiz kalan bölgelerinde yağlanmalar oluşmadan her yere aynı oranda kilo alınabilir. Kolay kilo almak için dengeli ve düzenli kardiyo hareketlerinin ardından ağırlık ve esneklik egzersizleri yapılarak düzgün bir fizik yapısına sahip olunabilir.
 • Diyet programı uygulayın: Düzenli kilo alabilmek için içeriğinde yeterli oranda karbonhidrat, yağ ve protein içeren bir diyet programı uygulayacak olunursa kolay ve hızlı bir şekilde kilo alınabilir. Özellikle içeriğinde protein bulunan gıdalar hem kilo almamızı hem de kas yapımızın güçlenmesini sağlayarak kilo almaya elverişli besinler olarak bilinirler.
 • Sıvı tüketimini arttırın: Sağlıklı kilo almak için bir diğer yöntemler arasında yer alan ve gün içerisinde daha fazla sıvı tüketerek vücut sağlığımızı korumaya yardımcı olabiliriz. Özellikle yemeklerden önce içilecek 1 bardak şarap iştahınızın çok daha fazla açılmasını sağlayacaktır. Bunun dışında günde en az 2,5 litre su tüketerek toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayabiliriz.
 • Şımartmak: Çoğu zaman iyi niyetli insanlar bize kilo almamıza yardımcı olması için pasta, kek, tatlı  ve diğer şekerli yemeklerin bizlere kilo almamız konusunda yardımcı olabileceğini söylerler. Normalde bu strateji bazıları için iyi çalışır, bazıları içinse sadece yağ yapar ve şişman olmaya sebebiyet verir. Dışarıdan bu bizde belli olmaz fakat iç organlarımız aşırı derecede şeker oranı yükselir. Bu ağır şeker içeren yiyecekler küçük ya da büyük farketmeksizin yine de bize zarar verir.
 • Az yemek yenilmeli: Öğünler arasında yemek yeniliyorsa bırakılsın Bazıları kişiler günde 4-5 kez öğünler arası yemek yiyin derler ama etmemek gerekir. Yemeklerde patates gibi n]]> 4 Aylık Bebek Kilosu https://www.kilo.gen.tr/4-aylik-bebek-kilosu.html Thu, 22 Nov 2018 15:39:42 +0000 4 Aylık Bebek Kilosu: Bebeklerin ideal boy ve kilosu hesaplandığında, bilinen standart ve ortalama veriler, göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır. Yen doğan bir bebeğin boy yada kilosu ortalamanın bir miktar 4 Aylık Bebek Kilosu: Bebeklerin ideal boy ve kilosu hesaplandığında, bilinen standart ve ortalama veriler, göz önünde bulundurularak değerlendirme yapılır. Yen doğan bir bebeğin boy yada kilosu ortalamanın bir miktar altı veya biraz üstünde olabilir, bu ölçüler normal olarak kabul edilir. Anne ve babanın fiziksel özelliği ve genetik yapıları da bu değerlendirme için göz önünde bulundurulur. Çünkü her çocuğun farklı bir büyüme ve gelişme özellikleri vardır. Bundan dolayı tek bir normal ölçü olmaz. 


  4 Aylık Bebeklerde Normal Ölçüler: Yeni doğan bebeğin aylara göre boy ve kilo ideal değerleri, normal vaktinde doğan bir bebekte 3-3,5 kilo arasında olur. Ancak bu oran bazen özel durumlara görede değişiklik gösterebilmektedir.
  Doğum olduktan sonra ilk 3-4 gün içinde bebek, doğum kilosunun %6-10′ kadarını, yani 180-300 gr. kaybeder. Bebek yaklaşık yaşamın 10. gününde doğduğu zamanki kilosuna tekrar ulaşır. Bundan sonrada, bebeğin kilosu beslenmesiyle orantılı şekilde belli bir düzenle artar. Bu sebeple bebek belli zaman aralıklarıyla tartılır ve ayrıca boy ölçümü de yapılır.

  Bebeğin ilk 12 Aylık Kilo Değerleri: 

  Bebekte ilk altı ayına kadar kilosunda standart artışlar olur, Buna göre ilk 6 ayına gelen bir bebek, günde 20-30 gram, haftada 150-250 gram ve ayda 600-900 gram arası bir artış gösterir. Bu durumda 4 aylık bebek kilosu 5.4Kg ile 7Kg arasında olur. Beşinci ayda ise bebek doğduğu zamanki tartısının iki katı olur. İkinci 6 ayda ise büyüme biraz yavaşlar, günlük kilo artışı 15-20 gram, haftalık 100-150 gram ve aylık ise 400-600 gram’ a düşer. Bir yaşındaki bir bebeğin kilosu, doğum kilosunun 3 katına (9-10,5 kg.) ulaşır.

  4 Aylık Bebeğin Boy Ölçüleri: 

  Vaktinde doğan bir bebeğin boyu 48-55 santim arasıdır. İlk 3 ayda bebeğin boyu 10 cm. uzanır, ikinci 3 ayda 7 cm, üçüncü 3 ayda 5 santim ve dördüncü 3 ayda ise 3 cm. uzama gösterir. Bir yaşına gelen bir bebeğin doğum anındaki boyunun %50’si kadar bir uzama gösterip 75 santime ulaşır.

  ]]>
  Bebeklere Kilo Aldıran Yiyecekler https://www.kilo.gen.tr/bebeklere-kilo-aldiran-yiyecekler.html Fri, 23 Nov 2018 15:19:40 +0000 Bebeklere Kilo Aldıran Yiyecekler, sağlıklı olan her birey mutlaka boyu il orantılı bir kiloda olmak zorundadır. Özellikle bu durum bebekler içinde geçerli olmaktadır. Anne sütünü yeterli olarak alan bir bebek bir takım nedenler Bebeklere Kilo Aldıran Yiyecekler, sağlıklı olan her birey mutlaka boyu il orantılı bir kiloda olmak zorundadır. Özellikle bu durum bebekler içinde geçerli olmaktadır. Anne sütünü yeterli olarak alan bir bebek bir takım nedenlerden dolayı kilo alamaz ve zayıf kalır. Bu sebeplerden biriside bebeğin ishal durumunun olması sayılabileceği gibi, aynı zamanda bağırsak kurdunun olması da bebeğin kilo almasına engel teşkil etmektedir. Bebeklerin alacakları besin maddeleri aylık ve yaş olarak farklılık göstermektedir. Bu nedenle bebeğinizi düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslerken mutlaka bu durumu göz önünde bulundurmalısınız. Bebeklerin kilo almasını ve sağlıklı beslenmesine yardımcı olan ilk adım anne sütüdür. Bunun için bebek doğduktan sonra ilk altı ay sadece anne sütü verilmesine özen gösterilmelidir. Zayıf ya da kilolu doğmuş bebek için hiç fark etmez, çünkü en önemli besin kaynağı bebek için anne sütüdür. Anne sütünde bebeğin ihtiyaç duyduğu bütün besin kaynakları ile her türlü kalori değerlerini barındıran en değerli anne sütü bebeğin hem daha sağlıklı beslenmesine hem de kilo almasını sağlayan en etkili besin maddesidir. Bazı durumlarda anne sütü yetersiz kalır ve bebeğin ideal kiloya ulaşmasında yetersiz kalabilir. Anne sütünün zayıf kaldığı yerlerde bebeğin beslenmesi için mutlaka yardımcı gıda maddesine ihtiyaç vardır. Bebeklerin kilo alması için uygun olan yiyecekler nelerdir

  Bebeklere Kilo Aldıran Yiyecekler Ve Yöntemler Nelerdir
  • Bebekler İçin Hayvan Sütü, yeni doğan bebeklere anne sütünden başka verilebilecek süt hayvan sütüdür. Ayrıca bebeğin beslenmesinde özellikle yer alması gereken en önemli besin kaynaklarından bir tanesidir. Mutlaka doğal ortamda yetişmiş olan koyun, inek ve benzeri olan hayvanların sütleri bebeklerin kilo almaları için ilk tercih olmalıdır. 
  • Yoğurt, zayıf kalmış bebeklerin kilo almaları ve daha sağlıklı bir şekilde beslenmeleri için yoğurt verilmektedir. Ancak yoğurt bebeğin ayına ve yaşına uygun olarak yeterli miktarda bebeğe verilmesine özen gösterilmelidir. Hatta küçük ölçeklerde yoğurdun suyu bebeklere verilebilir. Ayrıca çok iyi protein kaynağı olan yoğurt mutlaka doğal ve tuzsuz olmalıdır. İçerinde herhangi bir katkı maddesi olmamalıdır. 
  • Protein, zayıf kalan bebeklerin sağlıklı bir şekilde kilo alabilmeleri için özellikle proteine ihtiyaçları vardır. Bebeğin ihtiyaç duyduğu proteini karşılanması için eğer bebeğin yaşı uygunsa haşlanmış yumurta en ideal kalorili besin kaynaklarından biridir. Yumurta pek çok mineral açısından zengin olmasının yanı sıra protein bakımından kaliteli ve zengin olan yumurta mutlaka bebeklere yedirilmelidir. 
  • Et Suyu, bebeklerin kilo almalarında başka en değerli besin ise et suyudur. Kasaptan alınan doğal etin haşlanmış olan vitaminli suyu ile bebeğinize mamalar yaparak yedirebilirsiniz. Özellikle gece uykudan uyanarak emzirilen bebekler daha iyi kilo almaları için çok faydalıdır. 
  • Saf Meyveler Ve Meyve Suları, meyvelerin içinde sınırsız mineraller ve vitamin bebeğin beslenmesinde ve kilo almasında meyve tüketimi çok önemlidir. Bebeğe doğal ve taze olarak sıkılan meyve suları ihtiyaç olan miktarlarda verilmelidir. Katı meyveler ise, mutfak araçları kullanarak bebeğin yiyebileceği püre kıvamında yedirilmelidir. Fakat çok keskin bir yapıya sahip olan meyve çeşitleri özellikle bebeklere minimum miktarlarda verilmesine özen gösterilmelidir. 
  ]]>
  Kilo https://www.kilo.gen.tr/kilo.html Sat, 24 Nov 2018 05:28:04 +0000 Kilo, toplumda her yaştan, her cinsiyetten kişiyi ilgilendiren bir tanımlamadır. Kişinin boyuna ve kilosuna bakılarak ideal kilosu belirlenmeye çalışılır. İnsanlar açısından belirli bir kilo oranı yoktur. Kişinin boyuna uygun Kilo, toplumda her yaştan, her cinsiyetten kişiyi ilgilendiren bir tanımlamadır. Kişinin boyuna ve kilosuna bakılarak ideal kilosu belirlenmeye çalışılır. İnsanlar açısından belirli bir kilo oranı yoktur. Kişinin boyuna uygun kilo kavramı vardır. Bazıları fazla kilodan yakınırken, bazıları da kilosunun az olmasından, kilo alamamaktan yakınırlar. Bazıları da kilosuyla barışıktır. Fazla kilosunu da, az kilosunu da sorun etmez. Kilosu fazla olan kişiler sürekli diyetler ve egzersizlerle ideal kilosuna inmeye çalışır. Az kilosu olanlarda kilo almanın yollarını ararlar. İşte kilo kavramı böyle göreceli bir olgudur. Bazı kişiler ne kadar yese de kilo almaz. Bazıları da su içsem yarıyor der. Kilo kişinin sağlığı açısından çok önemli olduğu kadar, dış görünümü açısından da önemlidir. Ancak kilo vermek ve kilo almak için tercih edilen yöntemler sağlığınız riske atmamalıdır. Bu uygulamaları doktorunuza danışarak yapmanızı öneririz. Öncelikle kendi yapınıza göre ideal kilonuzu belirlemelisiniz.

  İdeal kilo nasıl belirlenir

  İdeal kilo kişinin yaşına uygun şekilde, kadın ya da erkek olmasına göre, boyuna uygun şekilde belirlenir. İdeal kilo boyunuzla kilonuz arasındaki orantıya göre tespit edilir. Bu sizlerin sağlıklı bir yaşam sürmenizde önemli bir etkendir. İdeal kilo bu belirlenen aralıkta kişinin kendi yaşam tarzına uygun şekilde belirlenir. Buna bir anlamda sağlıklı yaşam aralığı da denilebilir. Bu aralıkta kiloya sahip olmak, fazla kilolar nedeniyle oluşabilecek hastalıkların önlenmesinde etkili olur. İdeal kilonuza gelmeniz için, yaşam tarzında ve beslenmede yapacağınız değişiklikler size yardımcı olacaktır. Sağlıklı yaşamak için, istikrarlı bir şekilde egzersizle desteklenen sağlıklı kilo kaybı her zaman en doğrusudur.

  Kilo vermek için ne yapılmalı

  Kilo vermek isteyenler her duydukları diyeti uygulamak yerine, bir diyetisyene giderek kendi yapılarına, metabolizmalarına en uygun diyeti yapmalıdır. Çünkü herkesin metabolizma hızı farklıdır. Besinleri yakması, enerjiye çevirmesi, günlük aktiviteleri hep farklıdır. Gün içinde çok aktif olan, sporla uğraşan, egzersizi yaşamından eksik etmeyen kişiler yediklerini daha kolay enerjiye çevirir. Ancak hareketsiz bir yaşam süren kişilerde her yediklerini yağa çevirir. İşte vücutta biriken yağlar kilo almanızın en önemli sebebidir. Vücuttaki yağ hücrelerinin kilo aldığınızda büyüdüğünü unutmayın. Yaptığınız diyetle kilo verseniz bile bunları geri almanız çok kolay olur. Bu yüzden bir yandan kilo vermek için diyet yaparken, bir yandan da egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz. Yediklerinizin yağa dönüşmesine izin vermemelisiniz. Diyetle kilo vererek ideal kilonuza ulaşsanız bile, size kilo aldıracak yiyeceklerden uzak durmalı ya da bunları mümkün olduğu kadar az tüketmelisiniz.

  Kilo almak için ne yapılmalı

  Bazıları için hayal olsa da, bazı kişiler ne kadar yese de kilo alamadıklarından yakınır. Kilo almanın yollarını ararlar. Bilinçsizce yiyeceklere saldırılar, yediklerinden fazlasını yemeye kalkarlar. Bazen de iştahlarını açmak için destekleyici ilaçlar kullanmaya kalkarlar. Bu fazla kilolu kişilerin bilinçsiz şekilde şok diyet denilen uygunsuz, sağlıksız diyetleri yapmasına benzer. Kilo almak isteyenler için en doğru yol, yine bir diyetisyene giderek kendi bünyeleri için en iyi beslenme diyetini uygulamalarıdır. Günlük ihtiyaç duydukları kalori miktarı diyetisyen tarafından belirlenmeli ve bunun üzerindeki kaloriyi içeren bir diyetle yavaş yavaş kilo almaları sağlanmalıdır. Eğer kilo almalarını engelleyen bir sağlık sorunları varsa bunun tespit edilerek tedavi edilmesi de sağlanmalıdır.
  ]]>
  3 Günde 5 Kilo https://www.kilo.gen.tr/3-gunde-5-kilo.html Sun, 25 Nov 2018 01:15:29 +0000 3 Günde 5 Kilo, vermek isteyenler için uygulanan bu şok diyet sayesinde sizlerde fazla kilolarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Aslında 3 günde 5 kilo verdiren şok diyetler uzmanlar tarafından tavsiye edilmese de çok 3 Günde 5 Kilo, vermek isteyenler için uygulanan bu şok diyet sayesinde sizlerde fazla kilolarınızdan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Aslında 3 günde 5 kilo verdiren şok diyetler uzmanlar tarafından tavsiye edilmese de çok kısa bir süre içinde hedefe ulaşıldığı için oldukça ilgi görmesinden dolayı vazgeçilemeyen diyetler arasında yerini almaktadır. Ancak bu ani kilo verdiren diyet programını bazı rahatsızlıkları nedeni ile  kesinlikle yapmaması gereken kişiler, tansiyon hastaları, diyabet hastaları, gebe ve kalp hastalarının bu şekilde uygulanan şok diyetler önerilmemektedir.

3 Günde 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi

1. Gün
Sabah Kahvaltısı
 • 1 fincan şekersiz çay
 • 1 dilim kepekli kızarmış ekmek
 • 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi
 • 1 adet ufak boy greyfurt
Öğle Yemeği
 • 1 ince dilim kepekli kızarmış ekmek
 • 80 gr yağsız ton balığı
 • 1 adet sade soda
Ara Öğün
 • 1 adet orta büyüklükte ekşi yeşil elma
Akşam Yemeği
 • 2 adet salçalı sos ile hazırlanmış sosis
 • 6 yemek kaşığı haşlanarak pişirilmiş karnabahar yemeği
 • 2 adet kabuklarıyla birlikte tuzsuz salatalık
 • 1 adet ufak boy muz
 • 2 top vanilyalı sade dondurma
2. Gün
Sabah Kahvaltısı
 • 1 fincan şekersiz Türk Kahvesi
 • 1 adet katı haşlanmış yumurta
 • 1 ince dilim kızarmış kepek ekmeği
 • Yarım adet orta irilikte ekşi yeşil elma
Öğle Yemeği
 • 2 ince dilim yağsız beyaz peynir
 • 3 adet diyet kraker
Ara Öğün
 • 1 adet  orta büyüklükte ekşi yeşil elma
Akşam Yemeği
 • 1 porsiyon etsiz ve az yağlı taze fasulye yemeği
 • 1 parça derisiz ve yağsız tavuk göğü eti
 • 1 adet ufak boy armut
 • 2-3 top vanilyalı sade dondurma
3. Gün
Sabah Kahvaltısı
 • 2 dilim ince kesilmiş yağsız beyaz peynir
 • 1 fincan neskafe veya Türk kahvesi şekersiz sade
 • 5 adet diyet kraker
 • 1 adet ufak boy armut
Öğle Yemeği
 • 1 dilim ince kızarmış kepek ekmeği
 • 1 adet katı haşlanmış yumurta
 • 1 adet sade soda
Ara Öğün
 • 1 adet orta boy ekşi yeşil elma
Akşam Yemeği
 • 6 yemek kaşığı haşlanarak pişirilmiş az yağlı kabak yemeği
 • 80 gr az yağsız ton balığı
 • 2 top vanilyalı sade dondurma
 • 2 ince dilim karpuz
Dikkat Edilmesi Gerekenler: 3 günde 5 kilo hızlı kilo verdiren bu diyet oldukça hızlı ve şok diyet olmasından dolayı bu diyet listesini uygulayan kişilerin oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle bilinen ve oldukça önemli bir rahatsızlığı olan kişilerin kesinlikle bu tür diyetleri yapmamaları gereklidir. Bu diyet sayesinde çok kısa bir zamanda kilo verildiği için bir çok sağlık problemi meydana gelebilmektedir. Bu yüzden mutlaka bir uzmana başvurarak yapılması gereklidir. Bu şekilde uygulanan diyetle birlikte gün içerisinde bitki çayları tüketilmesin yanı sıra bol bol su tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

]]> Diyetsiz Kilo Verme https://www.kilo.gen.tr/diyetsiz-kilo-verme.html Sun, 25 Nov 2018 21:10:24 +0000 Diyetsiz kilo verme:Kilo verme aslında günümüz de çok sık karşılaşılan bir problemdir.Sürekli diyet halinde yaşama zayıf hissedememe hemen hemen herkesin yaşadığı sıkıntılardır. Bundan sonra ideal kilonuza kavuşmanız iç Diyetsiz kilo verme:Kilo verme aslında günümüz de çok sık karşılaşılan bir problemdir.Sürekli diyet halinde yaşama zayıf hissedememe hemen hemen herkesin yaşadığı sıkıntılardır. Bundan sonra ideal kilonuza kavuşmanız için ağır ve sıkıcı diyetler yapmayacaksınız. Fit bir vücut için yapmanız gereken şey; yeterli dengeli  beslenmek olacaktır. Diyetsiz kilo vermeye çaba harcayarak daha sağlıklı bir hayatınız olacaktır. Üstelik açlık hissetmeden sıkıcı listelere bağlı olmadan rahatça kilo vereceksiniz.Şimdi sizlere kilo vermenize yardımcı olacak durumları maddeler halinde sıralayalım:

Besinleri yavaş çiğneyin:Tabağınızdaki yemekleri hızlı yemeyin.Yavaş yavaş çiğneyin ki mideniz hazmetsin  Ana öğünleriniz en az 15 – 20 dakika sürecek şekilde yemelisiniz. Beynin tokluk hissi yaklaşık bu süreye ihtiyacı vardır.  Eğer besinleri hızla bir şekilde çiğnerseniz kontrolünüzü yitirebilir bu süre içinde daha fazla yemek tüketme riskine girmiş olursunuz

Her öğünden önce en az iki bardak ılık su için: Günde 1.5 – 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü gün içinde düzenli olarak tüketeceğiniz su besinleri sindirmek için önemli bir işlev üstleniyor.Bu özelliğinden faydalanmak için suyu gün içine yayarak içmeniz gerekmektedir.Bu nedenle her öğün öncesinde en az iki bardak su içmelisiniz. Böylece hem açlık hissinizi azaltmış ve gereksiz yiyeceklerden kurtulmuş, hemde günde en az 6 bardak su içmiş olursunuz. Yemek yerken su tüketiminden ise kaçınmanız gerekmektedir, aksi durumda mideyi büyülterek artırmış olursunuz ki bu da daha fazla besin tüketmenize neden olur. Yemekten sonra su içmek isterseniz 1 – 1.5 saat geçmesini beklemelisiniz. Mide boş iken su, doğrudan bağırsaklara doğru ilerlerken ama besinle karıştığında ise  mideyi genişletmekten başka bir işlev görmemektedir.

Sebzeye ağırlık verin: Ana öğünlerinizden birinin mutlaka sebze olmasına özen gösterin. Böylelikle hem bağırsakların daha hızlı çalışmasını sağlarsınız, hem de daha az kalorili bir menüye sahip olmuş olursunuz. Örneğin ana öğününüzde yağlı bir yemek yerseniz sebzeden çok daha fazla enerji depolarsınız. Ancak sebzeler bir porsiyon yağlı yemeğe göre neredeyse dörtte biri kadar enerjiye sahip olsalar da bile, hemen hemen aynı derecede tokluk hissi verirler. 
Porsiyonlarınızı küçültün:Meyvede bir porsiyon şeklinde olmalıdır.Örneğin bir boy elma, bir tane orta boy muz ara öğün için yeterli olacaktır. Fazla alınması durumunda kilo ve vermenizi engellemektedir.

Tatlılara  hayatınızdan çıkartın: Yeteri kadar karbonhidrat tüketmediğimiz de enerji ihtiyacımızı karşılayamıyoruz. Bunun sonucunda ‘tatlı’ ile bu enerji açığını kapatmak istiyoruz.halbuki tatlı ihtiyacımızı önlemenin tek yolu düzenli beslenmek ve enerjiyi düzenli bir şekilde almaktan geçmektedir. Tatlı yediğinizde 300 -350 gibi yüksek bir kalori almış olursunuz ama kan şekeriniz hızla yükselip tekrar düştüğü için yarım saat sonra  yine açlık hissedersiniz. Bunun yerine bol peynirli kepekli sandviç yerseniz tahminen 3 saat  tok kalabilirsiniz. Talı ihtiyacını karşılamanın bir diğer yolu meyve ara öğünü atlamamaktan geçer

Çeşitli beslenmeyi unutmayın: Hafta boyunca sebze, meyve olsun farklı yiyecekler yiyerek hem enerjimizi korumak hem de vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri alarak sağlıklı kilo verebilmektir

Mutlaka zeytinyağı kullanın:Kilo vermek uğruna yağları hayatınızdan çıkarmayın. Çünkü yağlar sindirimi uzun sürdükleri için yemeklere ilave etmezseniz yemeklerin tokluk süresi azalmaktadır. Bunlar aslında diyetsiz kilo verme amacı değil hayatımızın normal bir şekilde devam ettirmenin bir gereğidir.
]]>
Sağlıklı Kilo Verme https://www.kilo.gen.tr/saglikli-kilo-verme.html Mon, 26 Nov 2018 03:52:39 +0000 Sağlıklı Kilo Verme, Sağlıklı kilo vermek için ilk önce beslenmeye önem verilmelidir ve bir diyetisyene gidip yardım alınmalı, düzenli bir şekilde yürüyüş veya egzersiz yapılmalıdır. Sağlıklı kilo vermede sabırl Sağlıklı Kilo Verme, Sağlıklı kilo vermek için ilk önce beslenmeye önem verilmelidir ve bir diyetisyene gidip yardım alınmalı, düzenli bir şekilde yürüyüş veya egzersiz yapılmalıdır. Sağlıklı kilo vermede sabırlı olunmalıdır, kilo vermek kişiye göre değişebilir. Kimi insan haftada bir kilo verirken bazıları hiç kilo vermeye bilir. Bunun için doğru sağlıklı beslenmeli, düzenli bir diyet ve doğru egzersizleri yapmaktır.

Kötü beslenme, hareketsizlik bir yaşantıda vücudun bazı bölgelerinin yağlanmasına neden olmaktadır. Yağlanan bölgeler daha fazla genişlemeye başlar ve vücudun şekli değişmeye başlar bu durumda bayanların canını çok sıkar. Sağlıksız, düzensiz beslenmelerin ardında kilo alımı başlar ve bölgesel yağlanmalar görülür. Bu bölgesel yağlanmalar en çok göbek, basen, bel, kollar ve bacaklarda görülür. Bayanlarda vücudun alt kısmında yağlanmalar görülürken erkeklerde ise vücudun üst kısımlarında yağlanma meydana gelir. Tabii ki bu durumda erkelerin ve kadınların hiç hoşuna gitmeyen bir durumdur. Peki bu yağlarla nasıl başa çıkılacak elbette ki sağlıklı beslenmeyle olacaktır. Sağlıklı beslenmenin hem vücudun sağlıklı olmasını, hem, zayıflamamıza yardımcı olacaktır. Sağlıklı kilo vermek için bazı kurallar vardır bu kurallara uyuduğumuzda sağlıklı ve kalıcı kilo vermemizi sağlayacaktır.

Sağlıklı kilo verme için;

Su İçin: Sağlıklı beslenmenin temel kurallarından biri su tüketmektir. Vücut susuz kaldığında acıkma hissi verebiliyor. Birden canınız abur cubur bir şeyler yemek istiyorsa hemen kalkın bir bardak su için, susuz kalmak metabolizmayı çok etkiler ve yavaş çalışmasına neden olur. Her öğünde yemeklerden önce bir- iki bardak su içilmeli, bu içilen su sizin açlığınızı bastıracak, tok hissettirecek ve az yemek yemenizi sağlayacaktır.

Kahvaltı Edilmeli: Sabah iyi bir kahvaltı yapmak metabolizmanın iyi çalışmasını sağlar ve sağlıklı bir zayıflamaya yardımcı olur. Kahvaltıda özellikle tok tutan protein ağırlıklı yiyecekleri tüketin, abur cubur la karnınızı doyurup sağlıksız beslenmeyin.

Doğal besinler tüketilmeli: Doğal beslenmenin sağlık üzerinde etkisi çoktur, en sağlıklı besinler doğadan toplanıp tüketilendir. Marketlerde hazır paketlenmiş gıdalar tüketmemeye dikkat edin, hayatınızda içeriğinde katkı bulunan yiyecekleri şeker, yağ asitleri bulunan gıdaları, kimyasal katkılar bulunanları tamamen çıkarmalısınız.

Karbonhidratlı yiyecekler tüketin: Bol, bol doğal meyve sebze tüketmeye çalışın, meyve sebzelerin içeriğinde bulunan fiber sindirimin yavaş çalışmasını ve kan şekerini dengesini sağlar kilo alımını önler. Tam buğday, esmer pirinç, yulaf, çavdar,  kiona, karabuğday bunların tüketimi ve unlarından yapılan besinler tamamen karbonhidrat içermektedir. Karbonhidrat kilo vermeyi ve obeziteyi engeller, kalp krizi, kolesterol gibi bazı hastalıkları önler. İçeriklerinde bulunan fiber sindirimi kolaylaştırır, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar, kabızlığı önler.

Sağlıklı yağlar tüketilmeli: Zayıflamak için yapılan diyetlerde yağları tamamen çıkarmak gerekir. Diyette kullanılacak yağlar omega 3 ağırlıklı olmalıdır. Balık, ceviz, Antep fıstığı, kabak çekirdeği, badem bunlar omega 3 bakımında oldukça zengin olduğu için bu gibi besinlerin tüketimine önem verilmelidir. Sağlıklı kilo vermek isteyenler hayatlarında kızartmalı yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Az Yağlı Protein Tüketilmeli: Vücudun sağlıklı olması ve sağlıklı kilo vermek için, hücrelerini yenilemesi, kan şekerini düzenlemesi için proteine ihtiyacı vardır. Bu protein ihtiyacını karşılamak için yumurta, et, süt, baklagiller, kabuklu yiyecekler tüketilmelidir.

 Egzersiz yapın: Sağlıklı yaşamak ve sağlıklı kilo vermek için hayatınıza egzersiz yapmayı sokmalısınız. Egzersiz hem ruhunuza, hem vücudunuza, moralinizin yüksek olmasına ve kilo kaybına yardımcı olacaktır. Her gün yarım saat egzersiz veya yürüyüş yaptığınızda vücudunuzda bulunan fazla yağlar gider ve sağlıklı zayıf]]> Hızlı Kilo Alma https://www.kilo.gen.tr/hizli-kilo-alma.html Mon, 26 Nov 2018 10:12:31 +0000 Hızlı Kilo Alma, Günümüzde insanların bir çoğu kilo vermeye çalışırken bazıları da kilo almak için çaba sarf ederler. Kilo alamayan kişiler değişik diyetler, değişik beslenme alışkanlıkları uyguladıklar Hızlı Kilo Alma, Günümüzde insanların bir çoğu kilo vermeye çalışırken bazıları da kilo almak için çaba sarf ederler. Kilo alamayan kişiler değişik diyetler, değişik beslenme alışkanlıkları uyguladıkları halde bir türlü başarılı olamazlar. Bildiğimiz gibi kilo almamızın nedeni harcadığımız kalori miktarından daha fazla kalori alınması ile gerçekleşir. Kilo alamayan kişilerde ki sıkıntı ise daha fazla kalori harcayıp daha az kalori almalarıdır. Harcadığınızdan daha az kalori alırsanız kilo almanızın imkan ve ihtimali yoktur.  Bu kilo almanıza engel olan durum sağlıkla alakalı da olabilir. Bu yüzden konunun uzmanı bir doktorla görüşmek te fayda olduğunu belirtelim. 

Kilo alamama sebebiniz, tamamen genetik yada metabolizmanızın fazla çalışıyor olmasından kaynaklı olabilir. Ya da iştahın az olması, çok fazla miktarda fiziksel aktivite yapıyor olmak, bağırsak parazitleri, yetersiz ve dengesiz beslenme, sindirim hastalıkları, tiroit problemleri, depresyon, stres gibi faktörler de kilo almanızı engeller. Kilo alamamanın sebebinin saptanması için mutlaka belirttiğimiz nedenlerin kontrol edilmesi gereklidir. Ayrıca fazla miktarda zayıfsanız bağışıklık sisteminizin de zayıf olacağını bilmelisiniz.

Ayrıca gerçekten zayıf mısınız Kilo almaya gerçekten ihtiyacınız var mı Önce bunu saptamanız gerekir. Şunu unutmamak gerekir nasıl ki kilo vermek için zamana ihtiyaç varsa kilo almak için de bu zaman şarttır. Hızlı verilip hızlı alınan kilolar kalıcı değildir. Metabolizmayı yormaktan başka bir işe yaramaz.    

Kolay ve sağlıklı bir şekilde kilo almak için,    

 • Sabahları güne erken başlayın. Gıda almanız gereken zamanlar da uyumayın.
 • Uyanıp kendinize geldikten sonra yarım saat kırk beş dakika içinde günün ilk öğünü olan kahvaltıya geçmiş olmalısınız.
 • İştahınız yoksa en sevdiğiniz yiyecekle başlamayı tercih  edebilirsiniz.
 • Kokulardan ve baharatların iştah açıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz.
 • Mümkün olduğunca yüksek kalorili gıdaları tercih edin.
 • Sık sık yiyerek kalori almaya çalışın. Tabi ki dengeli beslenme şart. Bu yüzden sizi tıkayacak şekerleme, abur cubur gibi gıdaları hayatınızdan çıkarın. Bunlar tıkanmanıza sebep olur. Amacınızın sağlıklı beslenme olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
 • Sağlıklı yağları mutlaka hayatınıza dahil edin. Kaju fıstığı, fındık, yer fıstığı, fındık ezmesi, zeytinyağı, tereyağı mutlaka tüketin.
 • Kaslarınızı sağlıklı ve yeterli hale getirmek için protein şart. Proteini mutlaka öğünlerinize ekleyin. Et, süt, yoğurt, peynir, balık, yumurta, tavuk ve baklagiller mutlaka günlük porsiyonlarınızda olmalı.
 • Protein miktarını artırmak için kesinlikle yanlış yapıp protein tozu kullanmayın. Bunlar genelde spor yapan kişiler için üretilmiş olup miktarları bellidir.
 • Kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir gibi gıdalar mutlaka çantanızın bir köşesinde bulunsun ve atıştırın.
 • Bitter çikolata yiyebilirsiniz hem antioksidan hem de kilo almanıza yardımcıdır.
 • Kendinizi strese sokacak gerginleşmenize sebep olacak iştahınızı kesecek ortamlara girmemeye çalışın.
 • Yemek vakitlerinden önce su içerek midenizde gereksiz şişkinlik yaratmayın. Suyu tabi ki bolca içeceksiniz. 
 • Ne kadar zayıf  olursanız olun beslenme programının yanında egzersiz yapmazsanız yedikleriniz direk göbek ve bel çevresi olarak size geri döner. Hem kilo alamaz hem de orantısız görünürsünüz.
 • Karbonhidratlı gıdaları genelde öğlen saatlerindeki öğünlerinize dahil edin.
 • Hızlı kilo almak için mutlaka uykuya geçmeden önce 1 kase yoğurt yada 1 bardak ılık süt tüketin. Hem gece rahat uyumanızı sağlar hem de kilo almaya yardımcıdır.  
 • Patates gibi nişastalı gıdaları mutlaka yiyin.
 • Ve unutmayın kilo almanın günde 6 öğün yemek yemekle alakası yoktur. Kilo almak için 3 öğün yiyin ama tam yiyin.
]]>
Doğum Sonrası Kilo Verme https://www.kilo.gen.tr/dogum-sonrasi-kilo-verme.html Tue, 27 Nov 2018 01:45:23 +0000 Doğum sonrası kilo verme, bayanlarda en hassas olan konu kilo problemi olarak bilinir. Bunun yanı sıra gebelik işin içine girince anne adayı hamilelik sürecinde daha dikkatli olmalıdır. Çünkü mutlaka hamilelikte mutlaka kilo alım Doğum sonrası kilo verme, bayanlarda en hassas olan konu kilo problemi olarak bilinir. Bunun yanı sıra gebelik işin içine girince anne adayı hamilelik sürecinde daha dikkatli olmalıdır. Çünkü mutlaka hamilelikte mutlaka kilo alımı olacaktır. Hamileliği düşünen bayanların öncelikle kilo problemi varsa bunu vermeleri gerekir. Bir çok bayanın hamilelik boyunca oldukça iştahlı yediği bilinmekte, fazla yemek yiyerek ben hamileyim düşüncesiyle  buna dikkat etmediği bilinmektedir. Kilo almaya el verişli olan bünyelerde çok çabuk kilo alımı olmaktadır. Hamilelik süreci boyunca anne adayı dikkat etmezse doğum sonrası kilo verilmesi oldukça sorun haline gelebilir.

Doğudan hemen sonra bir çok anne adayı bebeğini emzirdiği için sağlıklı beslenmesi gerekir. Bu süreçte  bir çok bayan kilo alabilir yada verebilir bu bir çok anne adayında değişir. Doğum sonrası çok çabuk kilo verilmeyebilir, fakat emziren anne adayları için emzirmenin kilo verildiği bilinmektedir. Doğumdan sonra ilk üç ay anne adayı kilo vermeye çalışmamalı sağlıklı, dengeli beslenmeli ve bu süreçte kilo verilmesi vücudun toparlanması açısından sorun olabilir. Anne adayı doğum sonrası kilo verme açısından yapması gereken hafif egzersizler ve yürüyüşler yaparak sağlıklı bir şekilde yavaşça kilo verebilir.

Doğum sonrası kilo verme nasıl olmalı Anne adayları buna acele etmemeli, öncelik annenin sağlıklı ve huzurlu olması çok önemlidir. Emziren anne adayı için ayda bir yada iki kilo hedeflenmelidir. Buda bebek doğduktan üç ay sonrası bir süreyle olmalıdır. Bu süreç öncesi ve hemen sonrası bir çok anne adayının sağlık sorunu yaşamasına sebep olur. Doğum sonrası kilo verme diyetisyen doktoru kontrolü altında olarak olmalıdır. Bilinçsiz kilo vermenin son derece yanlış olacağı ve bebeğin sağlıksız beslenerek sütün kalitesini düşürdüğü görülmüştür. Anne adayları sabırlı olarak öncelikle bebeğin ve kendisinin iyi olduğundan emin olarak tan buna karar vermelidir. Ayrıca sütün kalitesini arttırarak yenmesi gereken ve alınması gereken gıdaları alarak kilo verilmesi mümkündür. Bunu diyetisyen doktorunuzun desteğiyle yapmanızın sağlığınız ve bebeğinizin gelişimi açısından önemli olduğunu bilen anne adayları zayıflamaya karar verirler.
]]>
İdeal Kilo https://www.kilo.gen.tr/ideal-kilo.html Tue, 27 Nov 2018 16:42:04 +0000 İdeal kilo, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için gereken, boy ile orantılı olan kilo değeridir. Bilimsel çalışmalar da sadece 1 kg kilo vermenin bile, insan ömrünü uzattığını göstermiştir. Eğer kişinin mevcut kilosu İdeal kilo, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için gereken, boy ile orantılı olan kilo değeridir. Bilimsel çalışmalar da sadece 1 kg kilo vermenin bile, insan ömrünü uzattığını göstermiştir. Eğer kişinin mevcut kilosu ideal kilosunu altında ya da üzerinde ise ideal kiloya ulaşmak için izlenmesi gereken yol, kısa zamanda fazla miktarda kilo kaybetmek ya da almak değil, sağlıklı kilo kaybetmek ya da kazanmak ve bu kiloyu uzun zaman korumaktır.

İdeal kilo hesaplama

İdeal kilo bulunurken kullanılan en yaygın yöntem vücut kitle endeksinin hesaplanmasıdır. Vücut kitle endeksi, kilonun boyun karesine bölünmesi ile elde edilir. İdeal vücut kitle endeksi, erkeklerde 22, kadınlarda ise 21 olarak belirtilir ve herkesin vücut yapısına göre bir miktar değişebilir ancak genelde 20-25 arası bir değer normal kabul edilmektedir.

Her insanın vücut yapısı az veya çok diğerlerinden farklıdır ve yukarıda ortalama olarak verilen bu değerlerden yola çıkarak, herkes için tam bir ideal kilo belirlemek mümkün değildir.

Uzun ve sağlıklı bir yaşamın en büyük sırlarından birisi ideal kiloyu korumaktır. Özellikle 35-40 yaşlarından sonra kiloyu normal aralıklarda tutmak olası sağlık sorunlarını engellemede çok önemli yer tutar.

Vücut kitle endeksine ek olarak bel çevresinin ölçümü de ideal kilo ile birlikte önemli kabul edilir. Zamanımızda, önceleri sadece basit bir depolama şekli olarak görülen yağ dokusun, hormonal ve kimyasal maddeler salgıladığı ve tüm sistemi etkilediği anlaşılmıştır. salgılanan bu maddeler kişinin vücudundaki yağ miktarının daha çoğalmasını sağlıyor, iştahı artırıyor ve doygunluk hissini geciktiriyor.

Yağ dokusunun vücudun hangi bölgelerinde daha fazla olduğu da oldukça çok önemlidir. Basende ve kalçalarda toplanan yağ nispeten daha az tehlikeliyken, göbek bölgesinde biriken yağ çok daha risklidir. Kalp hastalıkları açısından risk bu durumda çok daha fazladır. Yetişkin bir erkeğin bel çevresi 94 cm' den çok ise artmış risk, 102 cm' den çok ise yüksek risk olarak, yetişkin bir kadının bel çevresi 80 cm'den çok ise artmış risk, 88 cm'den çok ise yüksek risk grubundadır. Bu saptamalara ek olarak, kişinin metabolizma hızı ve detaylı vücut analizi verileri de değerlendirilerek kilo sorununun ciddiyeti ayrıntılı olarak belirlenebilir.

İdeal kiloya nasıl ulaşılır

Boyuna göre ideal kiloda olanlar, besinlerin kalori değerlerini de göz önünde bulundurup dengeli ve yeterli beslenerek, ayrıca düzenli fiziksel aktivite ile ideal kilolarını korumaya özen göstermelidir. Kilo fazlası olanların ideal kiloya ulaşabilmeleri için tercihen doktor gözetiminde bir takım basit kurallara uyması gerekmektedir.

Bol miktarda su tüketmek: İnsanlar çoğunlukla açlık duygusu ile susuzluk ihtiyacını karıştırdıklarından gereksiz besinler tüketirler. Öğün arasında gelen açlık hissi sırasında atıştırmak yerine bir bardak soğuk su içmek denenmelidir. Soğuk su ekstra olarak kalori yakımına destek oldur. Ayrıca içlen su içerisine salatalık, elma, yeşillik, karanfil ve tarçın eklenebilir.

Gece aperatiflerinde seçici olmak: Gün içinde en mantıksız besin seçimleri dinlenme zamanlarında yaparılır. Özellikle akşam yemeği sonrasında şuursuzca besin tüketimi yapılır. Bunu engellemenin en kolay yolu ortalama 100 kaloriyi geçmeyen bir ara öğün seçimi yapmaktır. Örnek olarak yarım su bardağı light dondurma.

En sevilen yiyeceklerin keyfini çıkarmak: Her besini tüketmek yerine favori besinlerin daha ön planda olduğu bir beslenme programı uygulanabilir. Ancak burada da porsiyon kontrolü önemlidir. Sevilen bir kurabiye bir paket veya kilo ile almaktansa bir adet alınmalıdır. Veya Küçük porsiyon miktarlarından daha fazla adet almak yerine bir tane büyük porsiyon tüketilmelidir. El altında sevilen bir besini sürekli bulundurmak riskti]]> Sağlıklı Kilo Alma https://www.kilo.gen.tr/saglikli-kilo-alma.html Tue, 27 Nov 2018 23:51:25 +0000 Sağlıklı Kilo Alma, Çağımızda fazla kilodan kaynaklanan pek çok şikayet ve bunun yanında önerilen diyet formülleri artış gösterse de sayısı azımsanmayacak kadar fazla sayıda insan da kilo alamamaktan yakınmaktadır. Sağlıklı Kilo Alma, Çağımızda fazla kilodan kaynaklanan pek çok şikayet ve bunun yanında önerilen diyet formülleri artış gösterse de sayısı azımsanmayacak kadar fazla sayıda insan da kilo alamamaktan yakınmaktadır. Bu insanlar için kilo almak kilo vermekten çok daha zor bir durumdur. Ne kadar yerlerse yesinler yine ne kilo alamazlar ve gramlarını sayarlar. Oysaki sağlıklı kilo alma, süreç ve sabır isteyen bir durumdur. Kilo almak isteyen bu insanların istekleri tek başına yeterli değildir, ayrıca buna inanmaları da gerekir. Kilo alamamanın altında yatan pek çok faktör olabilir. Sindirim sisteminde meydana gelen bozukluklar, metabolizmanın hızlı çalışmasına neden olan hipertiroid gibi hormonal hastalıklar, bağırsak parazitlerive emilim bozuklukları gibi nedenlerle kilo alımı gerçekleşemeyebilir. Ancak unutmamak gerekir ki sağlıklı kilo almak kilo almaktan daha önemlidir. Bunun için gerekli olan tetkikler yaptırılarak altta yatan geçerli bir hastalık ve durum yok ise diyetisyen gözetiminde takip ve iletişim ile ayda birkaç kilo olacak şekilde hedef koyulabilir. Amaç vücut için gerekli olan dokuları oluşturmaktır. Kilo, yağı ve kas dokusunu, vücut suyunu ve kemik dokusunu arttıracak şekilde alınır. 

Sağlıklı kilo almanın yollarını nelerdir
 • Günün en değerli öğünü olan kahvaltı kesinlikle atlanılmamalıdır ve mümkünse erken saatte yapılması kilo alımında çok önemlidir
 • Kilo almak isteyenler hiçbir öğünü boş geçirmemelidirler. Düzenli ve kaliteli beslenme sağlanmazsa sağlıklı kilo alma gerçekleşmez.
 • Kas dokusunun artmasını sağlamak için protein ve karbonhidrat alımına dikkat edilmelidir. 
 • Ara öğünlerde kalori açısından düşük ve protein değeri yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir. Özellikle fındık, badem, süt, taze ve kuru meyveler, ayran gibi gıdalar tüketilmelidir.
 • Su gibi sıvı tüketimi yemekten yaklaşık 1 saat sonraya bırakılmalıdır.
 • Yemeklerde bazı öğünlerde salata yerine taneli meyve kompostoları tercih edilebilir.
 • Tatlıyı iştahı azaltmayacak şekilde makul miktarda tüketmek gerekir. Fazla tatlı tüketimi yemek tüketimin azalmasına ve iştahın kapanmasına neden olur.
 • Çok yoğun egzersizler tercih edilmemelidir. Yemekten 1 saat önce yapılacak 30 dakikalık hafif tempolu yürüyüş iştah açar ve kalori alımınızı artırır.
 • Sağlıklı kilo almada yemekleri pişirirken besin değerlerinin yükseltilmesi de önemli rol oynar.. Mesela makarna peynirli ya da kıyma soslu olabilir. Çorbalarda biraz buğday, pirinç, patates, kıyma, şehriye kullanılabilir.

]]>
1 Haftada 5 Kilo https://www.kilo.gen.tr/1-haftada-5-kilo.html Wed, 28 Nov 2018 11:06:21 +0000 1 haftada 5 kilo, kilo vermek fedakarlık isteyen bir durumdur ve 1 haftada 5 kilo vermek bu fedakarlığı gösteren kişiler için oldukça memnun edicidir. 1 haftada 5 kilo diyeti şok diyet listesine girdiği için bu tarz diyetlerden 1 haftada 5 kilo, kilo vermek fedakarlık isteyen bir durumdur ve 1 haftada 5 kilo vermek bu fedakarlığı gösteren kişiler için oldukça memnun edicidir. 1 haftada 5 kilo diyeti şok diyet listesine girdiği için bu tarz diyetlerden sonra herhangi bir sağlık sorunu yaşamamak için uygulanacak diyet listesinin uzman bir doktor tarafından kişinin özelliklerine göre hazırlanması daha doğru olur. Pazartesi günleri büyük heyecanla başlanan diyetler genelde hafta sonuna doğru bırakılmaktadır. 1 haftada 5 kilo vermek isteyen kişiler aşağıda paylaşacağımız diyet listesine sadık kalırsa ve istikrarlı bir şekilde diyeti uygularsa etkili ve kesin bir sonuç alacaktır. Her ne kadar 1 haftada 5 kilo diyeti olsa da verilecek kilo kişiden kişiye değişebilir. Diyet vücutta kas ya da sıvı kaybından ziyade yağ oranında azalma sağlayarak kalıcı kilo vermeyi sağlayacaktır. Genel sağlık durumunda herhangi bir sorun olmayan herkes bu diyeti uygulayabilir. Diyette her sabah kahvaltıdan önce bir su bardağı su içilmeli ve kahvaltıya 15-20 dakika sonra başlanmalıdır.

1 haftada 5 kilo verdiren diyet listesi

1. gün
Sabah kahvaltısı: Kahvaltı yapmadan önce 1 bardak su, 1 fincan şeker ilavesiz çay, 250 gram yağsız yoğurt, 1 tane haşlanmış patates
Öğle yemeği: 1 porsiyon sebze çorbası, 5 çorba kaşığı et ilaveli sebze yemeği, 1 dilim karpuz
Ara öğün: 1 kase yağsız yoğurt, 1 porsiyon meyve, 1 fincan şeker ilavesiz çay
Akşam yemeği: 50 gram tavuk ya da et, 1 porsiyon sebze çorbası, 1 kase yağsız yoğurt
Gece: 4 tane kuru kayısı, 1 fincan papatya çayı

2. gün
Sabah kahvaltısı: 1 tane muz, 1 tane katı haşlanmış yumurta, 1 dilim diyet ekmek, 1 fincan şeker ilavesiz çay
Öğle yemeği: 2 tane domates söğüş, 1 avuç kuru üzüm, 100 gram ızgara balık, 1 dilim yağsız peynir, 2 dilim diyet ekmek
Akşam yemeği:2 tane orta boy ızgara köfte, 1 tabak yağsız çubuk makarna, 1 porsiyon meyve salatası (makarna yerine 2 ince dilim diyet ekmek tercih edilebilir)

3. gün
Sabah, öğle ve akşam yemeğinde 2 tane orta boy haşlanmış ya da fırında közlenmiş patates, ara öğünlerde meyve, bitki çayı

4. gün
Sabah kahvaltısı: 1 tane domates, 1 tane salatalık, 4 tane siyah zeytin, 1 dilim yağsız peynir, maydanoz
Ara öğün: Lif oranı yüksek meyve ve bitki çayı
Öğle yemeği: 2 tane orta boy haşlanmış ya da fırında közlenmiş patates
Akşam yemeği: Izgara ya da fırında pişmiş 200 gram tavuk eti, yağ ilavesiz, bol limonlu yeşil salata

5.gün
Sabah kahvaltısı: 2 tane haşlanmış ya da közlenmiş patates, şeker ilavesiz çay
Ara öğün: 1 elma, 2 tane mandalina
Öğle yemeği: 1 tane haşlanmış ya da közlenmiş patates, 1 tane elma, 2 tane mandalina
Akşam yemeği: 200 gram ızgarada pişmiş bonfile ya da çupra balığı, 1 porsiyon yağsız, bol limonlu yeşil salata

6.gün
Sabah kahvaltısı: 2 tane haşlanmış ya da közlenmiş patates, bir fincan şeker ilavesiz çay
Ara öğün: 1 tane portakal, 1 tan elma
Öğle yemeği: 1 tane haşlanmış ya da közlenmiş patates, 1 tane elma, 1 tane portakal ya da mandalina
Akşam yemeği: 200 gram ızgarada pişmiş bonfile, 1 porsiyon yağsız, bol limonlu yeşil salata

7.gün
Sabah kahvaltı: 2 tane haşlanmış ya da közlenmiş patates, 1 fincan şeker ilavesiz çay, 1 bardak domates suyu
Ara öğün: 2 tane mandalina, 1 tane elma
Öğle yemeği: 1 tane haşlanmış ya da közlenmiş patates, 2 tane mandalina, 1 tane elma
Akşam yemeği: 3 tane katı haşlanmış yumurta, 1 porsiyon yeşil salata (yumurta salataya ilave edilebilir) Hamilelikte Kilo Alımı https://www.kilo.gen.tr/hamilelikte-kilo-alimi.html Thu, 29 Nov 2018 01:19:29 +0000 Hamilelikte kilo alımı, için kabul edilen normal değerler vardır. Normalde kilosuyla boyu orantılı şekilde hamile kalan anne adaylarının hamilelik sürecinde yaklaşık olarak 12,5-14 kilo arasında alması uygun görülür. Ancak ha Hamilelikte kilo alımı, için kabul edilen normal değerler vardır. Normalde kilosuyla boyu orantılı şekilde hamile kalan anne adaylarının hamilelik sürecinde yaklaşık olarak 12,5-14 kilo arasında alması uygun görülür. Ancak hamileliği boyunca kilo almayan ya da 25-30 kilo alan bile kadınlarda vardır. Hamilelikte kilo alımı açısından net bir şekilde şu kadar kilo alınması gerekir diye bir kural bulunmamaktadır. Bu süreçte alınan kilolar anne adayının hamilelikten önceki kilosuna, genel sağlık durumuna, anne karnındaki bebeğin durumuna ve diğer etkenlere göre değişebilir. Hamilelikte normal kabul edilen oranın üzerinde fazla kilolu ya da çok zayıf olunması halinde, doktor önerisine uyularak kilo kontrolünün yapılması tavsiye edilir. Hamilelikte yapılan rutin muayeneler sırasında normalde bebeğin olduğu kadar anne adayının da kilo takibi yapılır. Bu nedenle anne adaylarının telaş yapmasına gerek yoktur.

Hamilelikte kilo alımı ilk 3 ayda fazla etkili olmaz. Çünkü bu süreçte anne adaylarında yoğun şekilde görülen bulantı ve kusma fazla kilo almalarına engel olur. Bu yüzden bulantı ve kusma şikayeti olan anne adayları ilk 3 ayda pek kilo almazlar. İlerleyen aylarda alınan kilolar artmaya başlar. Anne adayının en fazla kilo aldığı dönem hamileliğin son 3 ayıdır.

Hamilelikte kilo dağılımı

Hamileliği süresince normal kabul edilen değerlerde yani 12,5 kilo alan bir anne adayının 3.400 gram bebek doğurması halinde, hamileliği süresince aldığı kilolar aşağıdaki şekilde dağılır;
 • Bebeğin ağırlığı: 3.400 gram
 • Rahim ağırlığı: 900 gram
 • Amniyos sıvısı: 800 gram
 • Kalan yağ depoları: 3.500 gram
 • Kan hacmi artışı: 1.450 gram
 • Meme dokusundaki gelişim: 400 gram
 • Plasenta ağırlığı: 600 gram
 • Dokular arası sıvı artması: 1.450 gram
Hamilelikte kilo alımı ay ay nasıl gerçekleşir

Hamilelikte alınan kiloların dağılımı yukarıdaki şekilde olur. Bunlar birbiriyle orantılı şekilde ay ay artmaya başlar. Anne adayı hamileliği boyunca bebeğinin düzgün ve düzenli beslenmesi için diyet yapamaz. Bu hamileliğin her döneminde geçerlidir. Bebeğin gelişimi hamilelik boyunca sürer. Diyet yapmak bebeğin gereken besinlerden mahrum kalmasına neden olur. Yani kilo vermeye çalışmak hamilelik boyunca uygun değildir. Beslenme alışkanlıkları gözden geçirilerek, hamilelikte daha düzenli besin alınması çok önemlidir. Ay ay anne adayı normal kabul edilen düzeyde kilo almalıdır. Bu hem kendi sağlığı için, hem de bebeğinin düzenli gelişmesi için önemlidir.

Doğumla birlikte anne adaylarının kilo fazlalığı ne olur

Hamile kadınlar arasında yapılan istatistiksel bilgilere göre, normal değerlerde hamilelikte kilo alımı olduysa, bebeğinde normal bir gelişimi varsa, anne adayı doğumdan sonra taburcu olurken yaklaşık 4,5 kilo kadar fazla kilolu olur. Hamileliğinde daha fazla kilo almış olan kadınlar, doğumdan sonra daha fazla kilo kaybeder. Fakat kadının hamilelik sayısı arttıkça doğumdan sonra kalan kilosu da fazla olur. Yakın aralıklarla doğum yapan kadınlarda kalan kilo fazlalığı daha çoktur. Kadınlar doğum sonrasında genellikle beslenme ve egzersizle bu kilolarını kolayca verebilir.
]]>
Kilo Aldıran İlaçlar https://www.kilo.gen.tr/kilo-aldiran-ilaclar.html Thu, 29 Nov 2018 02:36:32 +0000 Kilo aldıran ilaçlar, modern tıp  dünyasında birçok hastalığa karşı etkili bir tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Bu tedavilerin büyük bir kısmını ise medikal yani ilaç tedavisi oluşturmaktadır. Yapılan ilaç tedavil Kilo aldıran ilaçlar, modern tıp  dünyasında birçok hastalığa karşı etkili bir tedavi yöntemleri geliştirmiştir. Bu tedavilerin büyük bir kısmını ise medikal yani ilaç tedavisi oluşturmaktadır. Yapılan ilaç tedavileri ise bir yandan iyileşmemizi sağlarken diğer yandan da kilo almamıza sebep olmaktadır. Bunun bilincinde olan çoğu hastalar ise kullandığı ilacın kilo aldırma ihtimalinin olup olmadığını merak etmektedir.

İşte size kilo aldıran Antidepresan ilaçlarından başlıcaları, Trisiklik Antidepresan, İmipramin doksepin, amitriptilin, yoğun olarak kilo alımına sebep olan maddelerdir. Ayrıca selektif seratonin reuptake inhibitörleri yoğun kilo alımına sebep olmasa bile uzun sürede düşük miktarda kilo alımına sebep olmaktadır. Paraksotin, fluoksetin, ve sitalopram bu etken maddelerinden oluşmaktadır. Antipsikotik ilaçlar genellikle iştahı arttırmakta ve kilo almaya sebebiyet vermektedir. Bu tip Antipsikotik ilaçlara örnek olarak da klorpromazin, klozapin, haloperidol, olanzapin ve risperidon verilmektedir. İştahı arttırıp kilo alımına sebep olan yani kilo aldıran ilaçlar ise antikonvülzanlardır. Başta valproik asit olmak üzere gabapentin, vigabatrindir. Beta bloker ilaçlar şunlardan oluşmaktadır; Atenolol, propanolol beta bloker ilaçlar metabolizmayı yavaşlatıp, su tulumu yapması sebebiyle kilo alımına sebep olmaktadır. Antialerjik ilaçlar alerji oluşumunu engelleyen histamini bloke eden antialerjik, diğer adı ile antihistaminik ilaçlar kişinin ayrıca çok fazla uyumasına ve hareketsiz olmasına sebep olmaktadır.  Doğum kontrol ilaçları sık kullanılan ve sadece  progesteron içeren enjetabl form iğne  medroksiprogesteron sıvı tulumuna bağlı olarak kilo alımına sebep olmaktadır. 

Anti diyabet ilaçları diyabet tedavisinde bir tek ana tedavi olan insülinin kullanımı sonucu aşırı miktarda düşen kan şekerinin de bir etkisi bulunmaktadır. İştahın artmasının kişilerde kilo alımına sebebiyet olabileceği görülmüştür. Ayrıca kullanılan sülfonilüre tipi tolazamid, glipizid gibi  diyabet tedavilerinde kullanılmakta olan ilaçlar yağ hücrelerinin dönüşümünü aktive edip kilo almanıza sebep olmaktadır. Son olarak ister kilo aldırsın isterse aldırmasın doktorun gerekli gördüğü ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Yapılan tedaviye doktorun haberi olmadan ara verilmemelidir. 

]]>
Anne Karnında Bebek Kilosu https://www.kilo.gen.tr/anne-karninda-bebek-kilosu.html Thu, 29 Nov 2018 21:01:11 +0000 Anne karnında bebek kilosu, bebeğin yani fetusun gebelik süresinde büyümesi hızlı ve kilosunun  farklı olabileceği gibi buna bağlı olarak doğumdaki kilosu da farklı olur. Anne ve babası kısa boylu olan bebek te anne- baba Anne karnında bebek kilosu, bebeğin yani fetusun gebelik süresinde büyümesi hızlı ve kilosunun  farklı olabileceği gibi buna bağlı olarak doğumdaki kilosu da farklı olur. Anne ve babası kısa boylu olan bebek te anne- babası gibi ufak yapılı olabilmektedir. Her anne karnında ölçülen  bebek gelişme  geriliği olduğu anlamına gelmemektedir. Bebeğin haftasına göre küçük olması ve gelişme geriliği  olabileceğinden dolayı  tamamen bebeğin doğal yapısına normal bir durum olabilmektedir. Doğum sırasında ise genellikle bebeğin ağırlığının 2500 ile 4000 gram arasında olması normal kabul edilmektedir. Doğum zamanı yaklaştığında ise 4500 gramdan fazla doğan bebeklere iri bebek adı verilmektedir. Anne karnında bebeğin gelişiminin normal olup olmadığının anlamak için annenin kilosunun takibi yapılması gerekmektedir. Annenin boy takibi için gerekmemektedir. 

Hamilelikte bebeğin boy takip edilmesi diye bir kavramda bulunmamaktadır. Düşük doğum ağırlıklı veya makro zomik fetuslar iri bebekler doğum sırasında veya sonrasında bir takım komplikasyonlarla ve risklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Ultrason ile yapılan ağırlık  tahminlerinde fetal biyometrik ölçü parametrelerinin farklı olarak  kombinasyonlardan  oluşmakta olan  formüller kullanılmaktadır. Ağırlık tahmininde en çok kullanılan parametreler BPD Yani Bipariatal diameter bebeğin iki şakak kemiği arası ölçümüdür. Bebeğin boy tahmininde ise ultrasonografi ile yirminci  haftaya kadar kafasından  poposuna kadar oluşan mesafe esas alınmaktadır daha sonra ise  femur kemiği uzunluğu ölçülerek başından topuğuna kadar olan mesafe özel bir formulasyon ile hesaplanmaktadır. Doktor kontrollerin de bebeğin boyu ve kilosu tahmini olarak söylenmektedir. Anne karnındaki bebeğin boy ve kilo gelişimi doğum şeklini de değiştirmektedir. Doğumun sezeryan mı yada normal doğum mu olacağı bebeğin anne karnındaki kilosu oldukça önem içermektedir. Mümkün olduğunca ultrasona girerek bebeğin  boyunu ve kilosunu öğrenmekte fayda vardır. Bebeğin  boy ve kilosunu öğrenmek çok  önem içermektedir.  Bu şekilde doğumsal sendromlar ve anomaliler önceden anlaşılmaktadır. Bebeğin boyunun tahmini  kilo tahmini kadar her zaman doğru sonuç elde edilmeyebilir. Bazı doğumsal anomaliler ile sendromların önceden anlaşılması açısından önem taşımaktadır. 

]]>
Kilo Vermek https://www.kilo.gen.tr/kilo-vermek.html Fri, 30 Nov 2018 09:36:59 +0000 Kilo vermek, kilo vermek olayı aslında düşünüldüğü kadar zor bir durum değildir. Kilo vermek için, öncelikle gerçekten bu durumu benimseyip istemek gerekir. Her şeyden önce kararlı olmak ve sürecin iyi geçeceğinin sinyalini Kilo vermek, kilo vermek olayı aslında düşünüldüğü kadar zor bir durum değildir. Kilo vermek için, öncelikle gerçekten bu durumu benimseyip istemek gerekir. Her şeyden önce kararlı olmak ve sürecin iyi geçeceğinin sinyalini beyinde bitirmek ve yüksek enerjide olmak gerekir. Çok yemek yenilmemeli yada aç kalarak kilo vermek gibi kulaktan kulağa dolaşan söz ve davranışlardan uzak durmak gerekir. Öncelikle yapılması gereken önceliklerin başında kan tahlili, açlık ve tokluk şeker tahlili ve guatır kontrollerini yaptırmak gerekir. Bu tahlillerin sonucuna göre kişi kendi vücut yapısına göre kilo verme evresine başlamalıdır. Günümüzde artık kilo vermek hiç olmadığı kadar kolaylaştırmıştır. Kilo vermek için gün içinde içilen su içerisine bir kaç damla limon damlatmak yağ takımına yardımcı olarak kilo vermeyi sağlar. Sabahları içilen şekersiz kahve acıkma hissini ortadan kaldırarak tokluk hissi oluşturur.

Kilo vermek için neler yapılır öncelikle kaç kilo vermeyi hedeflemek gerekir. Kilo vermek hedeflenirken sonra kararlı olarak kilo vermeye devam edip pas etmemek gerekir. Her kilo verme kararından sonra, 10 gün vücut kilo veremeyebilir, anatomik  olarak vücut kan kendini savunmaya alma durumu oldukça normaldir. Bu süreçte pas etmeden yola devam etmek gerekir. Öncelikle bazı besinleri ve beslenme şekillerini değiştirerek aç kalmadan kilo vermek daha etkili olacaktır  şekerli, yağlı ve salçalı yemeklerden uzak durarak bu süreci başlatmak gerekir. Sabah kahvaltısı olmazsa olmazlar arasında yer almalıdır. Güne her zaman 3 yumurta ile başlamak metabolizma çalışma hızını arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Gün içerisinde alınan sıvı miktarı ortalama 3 litre arasında olmalıdır. Sabahları aç karnına yeşil çay tüketmek yağ yaparak kilo vergidir. Yeşil çay gün içerisinde 1 litre soğuk yada sıcak olarak tüketilmelidir. Kilo vermek için protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Protein ağırlıklı beslenmek yağları yakarak paşa çevirir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Kilo vermek olayında önemli olan kiloyu yağdan vermektir. Yağdan verilen kilo, hem daha etkili olur hem de vücuttan yağ giderek görsellik olarak daha fit bir görünüm sağlar. Kilo vermek için, hareket son derece önemlidir. Vücudu hareketsiz bırakmamak gerekir günde en az 30 dakika vücut egzersizi ile birlikte 15 dakika tempolu yürüyüş yapmak kilo vermeyi hızlandırır.

Ekmekten vazgeçmek gerekir. Ekmek yerine yulaf kepeği kullanmak gerekir. Yulaf kepeği kilo verme aşamasında oldukça etkili bir besindir. Her açlık hissi oluştuğuna protein ile beslenmek kilo verdirir. Düzenli uyku, düzenli bir hayat ve bol su içimi kilo vermeye yardımcı olur. Besinler ve yemekler tüketilirken mutlaka sebze menülerini yanında yoğurt tüketmek gerekir. Yoğurt yağ takımına yardımcı olarak hızlı kilo vermeyi sağlar. Aç kalmadan protein tüketerek kilo vermek oldukça kolay ve etkili çözüm olarak uygulanmış ve uygulamak sonunda çözüm alınmıştır.

]]>
Hızlı Kilo Verdiren Diyet https://www.kilo.gen.tr/hizli-kilo-verdiren-diyet.html Fri, 30 Nov 2018 18:21:11 +0000 Hızlı Kilo Verdiren Diyet: Hızlı kilo vermek için yapılan diyetle beraber yürüyüş yapmak ve her hangi bir sporu yapmak şarttır. Diyetle beraber yapılan spor kilo vermek için metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktı Hızlı Kilo Verdiren Diyet: Hızlı kilo vermek için yapılan diyetle beraber yürüyüş yapmak ve her hangi bir sporu yapmak şarttır. Diyetle beraber yapılan spor kilo vermek için metabolizmanızın hızlanmasını sağlayacaktır. Hızlı kilo vermek istiyorsanız iyi bir sağlıklı diyetin yanında fitnes ile uğraşırsanız kısa bir süre içinde hızlı ve kalıcı kilo vermiş olacaksınız ağırlıklarla çalışmanız hızlı kilo vermenizde çok etkili olacaktır. Ancak yapılan şok diyetler hiçbir başarı elde edememişseniz motivasyonunuzu düşürmeyin karamsar olmayın. Hızlı kilo vermek doğru yapılan diyet ve zayıflama formülleri ile olur. Diyet yapmak, zayıflamak isteyenler şunu unutmamalı herkesin farklı bir yapısı, farklı vücudu, farklı metabolizmaya sahiptir. Hızlı kilo vermek isteyen kişiler aynı diyeti uygular fakat biri haftada 6 kilo verirken diğeri hiç kilo veremez. İşte bunun için hızlı kilo vermeye ve diyet yapmaya karar verdiyseniz ilk önce mutlaka bir diyetisyene gitmeniz gerekir. Diyetisyen sizin metabolizmanıza uygun hızlı kilo vermenize yardımcı olacak bir sağlıklı diyet programı uygulamalıdır. Ayrıca gittiğiniz diyetisyen size sağlıklı kilo vermenizi hızlandıran en etkili  diyetle listesiyle beraber hızlı kilo vermenizi sağlayacak egzersizlerde önerecektir. Hızlı kilo vermek isteyenler için aşağıda diyet listeleri verdik onları yapabilirsiniz.

Hızlı Kilo Verdiren Diyet: Eğer ki 2 hafta içinde çok kısa bir sürede hızlı kilo vermek istiyorsanız ilk bu diyeti gönül rahatlığı ile uygulayabilirsiniz. Yapacağınız bu diyette 2 ana öğün ile 1 ara öğün olmak üzere 3 öğünden oluşmuştur. Bu diyeti yaptığınızda hem masada tok olarak kalkacaksınız hem de sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Bu diyeti yaptığınızda ilk haftada hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi ve farkı göreceksiniz.

Hızlı Kilo Verdiren Diyet; Kahvaltı: 1 bardak ılık su için ardında 3 tane gün kayısı yiyin ve ardında 1 bardak su için 10 dakika ara verin.

 • 10 tane tuzu az zeytin.
 • 1 adet domates.
 • 1 adet salatalık.
 • 2 adet haşlanmış yumurta.
 • 1 dilim ekmek tam buyday ekmeği olmalı.
 • 1 tutam maydanoz.
 • 1 dilim peynir kibrit kutusu kadar.
 • 1 tatlı kaşığı tereyağı.
 • 2 bardak çay veya 1 bardak ılık süt şekersiz olacak.
 • 4 adet ceviz.

Kahvaltı yapıldıktan 1 saat sonra 1 bardak ılık su ve bu suyu 2 saat ara ile tüketilmelidir. Suyun daha yararlı olması için 2-3 damla limon suyu ekleyebilirsiniz veya eczanede alacağınız İngiliz karbonatı yarım çay kaşığı suya katıp içebilirsiniz bu hızlı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Hızlı Kilo Verdiren Diyet; Ara Öğün Alternatifleri: Kahvaltıda 3 saat sonra bu ara öğüne yer vermelisiniz. Bu verdiğimiz alternatiflerin sadece bir tanesini uygulayabilirsiniz.

 • 4 çorba kaşığı yulaf ezmesini bir bardak süt içerisine katıp yiyebilirsiniz.
 •   4 tane ceviz, 1 tane mandalina, 1 tane muz yiyebilirsiniz.
 • 5-6 dal maydanoz ve 80 gr ton balığı.
 • 1 su bardağı evde kendinizin sıktığı taze portakal suyu veya limon suyu.
 • 1 tabak yeşil salata içine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edebilirsiniz.
 • 1 su bardağı ayran veya bir bardak kefir.
 • 1 adet fırında pişirilmiş tavuk budu.

Hızlı Kilo Verdiren Diyet; Akşam: Akşam yemeğini güneş batımından bir saat sonra yemelisiniz.

 • 5 yemek kaşığı az yağlı, salçasız bulgur pilavı.
 • 2 su bardağı ayran veya kefir olabilir.
 • 1 kase çorba mercimek çorbası yada yayla çorbası olabilir.
 • İçine 1 tatlı kaşığı zeytinyağı koyulmuş bol yeşillikli salata istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Hızlı kilo verdiren diyet listesini tamamladık bu diyeti düzenli bir şekilde yaptığınızda çok kısa bir sürede hızlı kilo vermenize yardımcı olarak istediğiniz ölçülere sahip olacaksınız. Ancak hızlı kilo vermeyi amaçla]]> Boy Kilo Endeksi https://www.kilo.gen.tr/boy-kilo-endeksi.html Sat, 01 Dec 2018 17:08:32 +0000 Boy Kilo Endeksi, İdeal kilo sağlıklı, uzun ve rahat bir yaşantının temelidir. 35-40 yaşlarından itibaren metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte kilo artışına bağlı olarak vücut şeklinde baz Boy Kilo Endeksi, İdeal kilo sağlıklı, uzun ve rahat bir yaşantının temelidir. 35-40 yaşlarından itibaren metabolizmanın yavaşlamasıyla birlikte kilo artışına bağlı olarak vücut şeklinde bazı değişiklikler ve buna bağlı hastalıklar ortaya çıkmaya başlar. Boy ve kilo endeksinin dışında bel çevresi ölçümü ve bize verdiği rakamsal değerler çok önemlidir. Maalesef vücuttaki yağ dokularının çoğalması bir çok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Çünkü yağ dokusu artıkça kişinin iştahı fazlası ile artar. Doyma hissini bir süre sonra kaybetmeye başlar ve kendisini sürekli olarak aç hisseder. Kadın ya da erkek fark etmez özellikle göbek ve bel çevresinde biriken yağlar tehlike çanları çaldırmaktadır. Özellikle kalp ile alakalı rahatsızlıkların fitilini ateşler. Yetişkinlerde cinsiyete göre bakarsak erkeklerde 94 cm den fazla bel çevresi kadınlarda ise 80 cm den yüksek bel çevresi tehlikeli olarak kabul edilmektedir. Ayrıca artık vücudunuzun metabolizma hızı ölçülüp detaylı olarak vücut analizleriniz yapıldıktan sonra buna göre bir beslenme ve yaşam planı çizmenize yardımcı olan sağlık kuruluşları da bulunmaktadır.

Buraya kadar anlatmış olduğumuz tüm bilgiler aslında tek bir yerde toplanıyor, sağlıklı ve dengeli beslenme. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip bunu ne şekilde yapabileceğinize kendiniz karar verebileceğiniz gibi yine uzman birinden yardım da alabilirsiniz.  

Boy kilo endeksi hesaplanırken, kullanılan yöntem vücut kitle endeksinizi hesaplamaktan geçer. Bulunan değer 20-25 arasında ise normal olarak kabul edilir. Tabi ki değerler kişinin vücut yapısı cinsiyeti gibi nedenlerle farklılık göstermektedir. 

Boy kilo endeksi nasıl hesaplanır,

Boyunuza göre olması gereken kilo vücut kitle endeksinizi oluşturur.

Vücut kitle endeksi =vücut ağırlığı(kg)/boy uzunluğunun karesi(metre kare) olarak hesaplanmaktadır.

Örnek bir hesap yapalım;

Boy; 172 cm

Kilo; 69 olsun

172.172=29.584

69/29.584=23.3 vücut kitle endeksi. Bu durumdaki bir kişi aşağıdaki tabloya göre normal aralıkta kabul edilir. 

Vücut kitle endeksi aralıkları, 

 •   0-20; zayıf
 • 20-25; normal
 • 25-30; hafif kilolu
 • 30-35; biraz kilolu
 • 35-45; sağlık açısından riskli grupta
 • 45-50; yüksek sağlık riski
 • 50+; ölümcül risk

Bir uyarı yapmakta fayda var  vücut kitle endeksi hesaplaması yapıldığında normal değerler arasında çıkmış olabilirsiniz. Vücut kitle endeksi vücudunuzun ne kadarının kas dokusundan ne kadarının yağ dokusundan oluştuğunu dikkate almaz. Normal aralıkta çıkıp da bel ve göbek çevresinde bir genişlemeniz varsa uzman bir doktorla görüşmenizde fayda var. Demek ki bir şeyleri eksik yada fazla yapıyorsunuz. Acil olarak beslenme düzeninizi fiziksel aktivitelerinizi  gözden geçirmenizi öneririz. 

Bir diğer uyarı ise, boyunuza göre kilonuz uygun kas ve yağ ölçümlerinizde normal çıkmış olsun. Bu durum dada özellikle yaşınız 35 üstü ise  besinlerin kalori değerlerini göz önünde bulundurarak hiç taviz vermeden yeterli ve dengeli beslenmeye özen göstererek mutlaka fiziksel bir aktiviteyi yaşam planınıza dahil etmenizi öneririz.   

]]>
Haftada 2 Kilo https://www.kilo.gen.tr/haftada-2-kilo.html Sat, 01 Dec 2018 18:29:31 +0000 Haftada 2 kilo vermek veya almak isteyenler yapması ve izlemesi gereken 2 önemli kural vardır. Bunlardan biri çok ağır ve tempolu spor yapmak; diğeri ise beslenme programı hazırlamaktır. Haftada 2 kilo zayıflamak veya kilo al Haftada 2 kilo vermek veya almak isteyenler yapması ve izlemesi gereken 2 önemli kural vardır. Bunlardan biri çok ağır ve tempolu spor yapmak; diğeri ise beslenme programı hazırlamaktır. Haftada 2 kilo zayıflamak veya kilo almak için çok kısa bir süredir fakat imkansız değildir. Eve bir tartı alıp sürekli kontrol etmek ve amacınıza ne derece ulaştığınızı ölçmek de önemlidir. Böylelikle planda değişiklikler yapabilir ve olumsuzlukları yok edebilirsiniz. Öncelikle amaca göre neler yapılması gerektiğini incelemek gerekir.

Haftada 2 kilo kaybetmek için yapılması gereken günlük rutin beslenme ve spor programı şu şekilde olabilir. Sabah kahvaltıdan önce kalkılır ve en az 1 saat düz koşu yapılır. Ardından sebze ağırlıklı tuzsuz ve şekersiz bir kahvaltı yapılır. Beyaz ekmeğe de veda etmelisiniz. Günde tükettiğiniz su miktarını en az 1,5 kat arttırmalısınız. Atlamadan öğle yemeği de tüketmelisiniz. Yağsız yoğurt ve yeşil sebzeler yine sofranızda olmalı. Akşam yemeği ise yatma saatinden en az 3 saat önce olmalı ve bu 3 saat içerisinde hiç bir şey tüketmemelisiniz. Akşam yemeği için ideal vakit saat 7 olabilir. Saat 7 den sonra dışarı çıkıp en az 1 saat yürüyüş yapabilirsiniz. Ardından eve döndüğünüzde kendi ağırlığınız ve esneme bandıyla bazı egzersizler yapmanız gerekir. Bu egzersizler arasında squat, jumping jack, jack knife, şınav ve köprü kurma gibi esneme ve yağ eritme odaklı hareketler olmalıdır. Egzersizler isteğinize göre sıralanabilir fakat en az yarım saat sürmelidir. Yatağa mümkün olduğunca erken gidilmelidir. Çünkü uyku sırasında dinlenerek kalori harcarsınız. Bir sonraki sabah için ise tekrar erken kalkıp rutini devam ettirmeniz gerekir. 

Haftada 2 kilo almak bazıları için çok kolay gibi gelse de birçok kişi için kilo almak çok zordur. Haftada 2 kilo almak isteyen bir kişi öncelikle beslenme daha sonrasında ise spor olarak hayatında çeşitli değişiklikler yapmalıdır. Öğünler kesinlikle atlatılmadan ve çok zengin bir şekilde alınmalıdır. Sabah kahvaltısı çeşitleri çok olmalı ve her birinden en az bir parça alınması gibi oyunlar olabilir. Sabah kahvaltıdan önce ılık bir süre pekmez veya bal karıştırarak içmek iştahınızı açacaktır. Ara öğünlerde ise kesinlikle badem, fındık veya yer fıstığı gibi kuru yemişler tüketmelisiniz. Akşam yemeğini loş ışıkta yemek de iyi bir tercihtir. Loş ışıkta insanların iştahı daha fazla açılır. Ayrıca akşam yemeğini uzun süreye yaymalı ve yavaş yavaş yemelisiniz. Porsiyonu bitirince meyve de yemelisiniz. Ayrıca pilav, patates püresi ve makarna gibi bol karbonhidratlı besinler tüketmeli ve bunların yanında sos veya ana yemek ile servisi genişletmelisiniz. Akşam yatmadan önce sabah içtiğimiz karışımın aynısını içmelisiniz. Böylece sabah kalktığınızda midenizi bomboş hissedeceksiniz. Gün için kısa vakitlerde ağır sporlar yapmak kas kütlesinin artmasını sağlayacaktır. Bu sporlar arasında ağırlık kaldırma, freeletics, sprint atma gibi egzersizler olabilir. Ayrıca kendi ağırlığınızla yapabileceğiniz barfiks, mekik gibi egzersizler de hızlı yapıldığı sürece çok etkili olur. Bütün bu sporları gıda takviyesi ve protein ağırlıklı beslenme ile (balık, et, süt ve süt ürünleri) desteklerseniz haftada 2 kilo alma planında sonuca ulaşabilirsiniz.

İster kilo almak, ister vermek isteyin her 2 durumda da süre çok kısa olduğu için bir diyetisyene başvurmanız yararınıza olacaktır. Eğer çok acil bir durum yoksa 2 kiloyu 3-4 haftada almak veya vermek daha sağlıklı olacaktır. Hayat düzeninizde daha hafif değişiklikler yaparak adaptasyon sorunu da yaşamamış olursunuz.
]]>
Kilo Almanın Yolları https://www.kilo.gen.tr/kilo-almanin-yollari.html Sun, 02 Dec 2018 15:24:24 +0000 Kilo almanın yolları, ilk önce kişinin neden kilo almak isteği olduğunun nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Eğer ortada bir sorun varsa kişinin tek başına değil uzman bir doktor tarafından yardım alarak bu sorunla Kilo almanın yolları, ilk önce kişinin neden kilo almak isteği olduğunun nedenlerinin araştırılması gerekmektedir. Eğer ortada bir sorun varsa kişinin tek başına değil uzman bir doktor tarafından yardım alarak bu sorunlarını çözmeye yaklaşımları daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Kısaca özetlemek gerekirse eğer ortada bir sorun varsa problemin kaynağına gidip, sorunun nedenleri bulunmalı ve sonrada bu nedenlerin ortadan kaldırılması amaçlanmalıdır.

Kilo almayı engelleyen faktörler;
 • Hormonal nedenler,
 • Parazitler,
 • Vücuttaki emilimin bozukluğu,
 • Yetersiz beslenme,
 • Psikolojik nedenlerden yaşanan iştahsızlıklardır.
Kilo almanın yolları aşağıdaki gibi sıralanabilir;
 • Kilo almanın yolları; eğer kişide herhangi problem, sorun yoksa fakat kilo almama sorunu var ise burada yapılacak en önemli şey günlük kalori miktarını arttırması olacaktır. Kişinin kendi yapısı ve özellikleri göz önüne alınarak kilo aldırıcı bir beslenme programı hazırlanır. Günlük ne kadar kalori ihtiyacının karşılanması gerekliliği tespit edilerek, bunun 500-1000 kalori fazlası bir beslenme programı ile kişiye kilo aldırmaya çalışılır. Bu yüzden ilk önce beslenme alışkanlığı tespiti yapılır. Öğünler arttırılarak, üç ana öğün ve üç ara öğün olarak bir beslenme programı belirlenir. Ara öğünlerin içeriği beslenme değeri yüksek yiyeceklerden mutlaka oluşmalıdır. Ana öğünlerde besin çeşitliliğine önem vermelisiniz ve mutlaka 4 temel besin grubunu bir arada tüketmeye özen göstermelisiniz. Enerji daha çok karbonhidratların çoğaltılmasıyla sağlanmalı, yağlarda yapılan artış kişide mide bulantısına sebep olabilir. Besin programının en önemli özelliklerinden biri de hacim yönünden az besin, kalitesi ve kalori yönünden zengin besinlerden oluşturulmasıdır. Asla öğün atlanmamalı, günde 6 öğün beslenmelidir. Örneğin kişinin günlük 2500 kalori ihtiyacı varsa kilo artışı sağlamak için bunu 3000-3500 kaloriye çıkartmak gerekir. Bu yüzden kişi günde kaç kalori besin aldığının hesabını yapması gerekir. Kilo almanın yollarından biride uzman bir diyetisyen tarafından yardım alarak kilo artışı sağlanabilir.
 • Metabolizma hızı gündüz daha hızlı çalışırken akşam saatlerinde yavaşlamaya başlar. Kilo almanın yollarından biri de akşam saatlerinde tüketilen besinlerin kiloya dönüşmesi olacaktır. Mümkünse süt ve yoğurt tüketiminizi arttırın. Muhallebi üzerine 2 -3 tatlı kaşığı fındık veya ceviz içi konulması porsiyon olarak bir artış sağlamazken besin çeşitliliği ve enerji açısından önemli bir artış sağlamaktadır. Öğünlerde yağda kızartılmış ve çok yağlı yemekler tüketmemelisiniz. Yiyeceklerinizi ızgara, haşlama veya fırında pişirerek yemelisiniz. Zayıflığın bir nedeni de psikolojik sorunlardan kaynaklandığı için temiz, ferah ve rahat bir ortamda yemek yenilmesi tavsiye edilmektedir. Sadece yaşamak için yemek yememeli, biraz da yemek için huzurlu ve rahat yaşamalısınız. Sigara içiyorsanız mutlaka bırakmalısınız.
 • Sıvı şekilde kalori alımı kişiye daha kolay gelebilir. Yüksek kalorili besinleri katı besinleri bazen tüketmek zor olabilir. Bu durumlarda yüksek kalorili beslenmek için sıvı besinler tercih edilebilir. Eczanelerde satılan karbonhidrat içerikli kilo aldırıcı tozlar kilo almanın yollarından biridir.  
 • Egzersiz yapmak kişinin iştahının açılmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda egzersiz yaparak kilo almak yağlanma olmadan kişinin kilo artışını sağlamaktadır.
 • Kilo aldıran ve kas yapan protein karbonhidrat karışımı olan sporcu ürünleri de özellikle vücut geliştirmek isteyenlerin tercih ettiği bir yöntemdir.
 • Sağlıklı kilo almak için tüm besin gruplarını içeren yiyecekler günlük beslenmede yer almalıdır. Bu şekilde kilo almak sağlık açısından oldukça faydalı olup, kişinin bu yöntemi tercih etmesi çok önemlidir.
 • Kilo almanın yollarından biri de vitaminlerdir. Vitaminler tek başına kilo aldırıcıya sebep olmamakla beraber B vitaminleri ve demir minerallerinin iştah açma etkisi uzman ki]]> Gebelikte Bebek Kilosu https://www.kilo.gen.tr/gebelikte-bebek-kilosu.html Mon, 03 Dec 2018 14:29:37 +0000 Gebelikte bebek kilosu, bir çok anne adayı bunu doktor muayenesi sonucu öğrenebilir. Sağlıklı bir bebeğin anne karnındaki gelişimi doğana kadar en fazla dört kilo olması normal olarak sayılır. Fakat bazı gebelik sonucu bebeğin Gebelikte bebek kilosu, bir çok anne adayı bunu doktor muayenesi sonucu öğrenebilir. Sağlıklı bir bebeğin anne karnındaki gelişimi doğana kadar en fazla dört kilo olması normal olarak sayılır. Fakat bazı gebelik sonucu bebeğin kilosu çok düşükte olabilir fazlada olabilir. Bu nedenle gebelikte bebek kilosu anne adayı sağlıklı beslenerek ve gerekli vitamin takviyeleri alarak ideal bir kiloya sahip olmasını sağlar. Gebelikte hafta, hafta değişen bebeğin kilosu sağlıklı geliştiğinin belirtisi olarak bilinir. Bir çok anne adayı muayene olmaya gittiğinde en çok bebeğin kaç kilo aldığını yada boyunu merak eder. Bu sevinçler yerini heyecana bırakır gebeliğin takibi sürecinde her muayene veya kontrol sonucu bebek kilosu anlaşılır.

  Gebelik sürecinde bebek kilosu oldukça önem taşır anne adayı açısından doğum süreci başlayıp başlamadığını belirtir. Anne adaylarında bir çok kişiyse bebeğin sağlıklı beslenmesi düşüncesiyle oldukça fazla yiyecek tüketerek bebeğin sağlıklı gelişimini engeller. Bu durumda bebeğin kilosu gebeliğin son haftasına kadar değişir. Gebelikte anne adayı şeker hastası yada gebeliği etkileyecek bir hastalığı varsa bebeğin kilosu mutlaka değişir. Böylesi bir durumda anne adayı sürekli kontrol altına alınarak sık muayene ve kontrol uygulanmalıdır.

  Gebelikte bebek kilosu nasıl olmalı: normal bir gebelik süreci sağlıklı olması sonucu bebeğin en ideal kilosu üç buçuk dört arası olmalıdır. Bebeğinizin gebelik sürecindeki gelişimi ideal değilse gelişiminde bir gerilik olup olmadığı araştırılmalıdır. Ayrıca gebelikteki bebek kilosu olması gereğinden fazlaysa bu bebeğinizde bir problem var anlamına gelmez, bir çok bebeğin normal kilosunun üzerinden fazla bir kilo ile doğması mümkündür. Bu gibi durumlarda anne adayı panik yapmamalıdır. Bebeğin gebelik sürecinde eğer iri olacağı bildirilerek anne adayının doktoru tarafından daha sıkı bir takibe alınır.
  ]]>
  Hızlı Kilo Verme https://www.kilo.gen.tr/hizli-kilo-verme.html Mon, 03 Dec 2018 23:27:30 +0000 Hızlı kilo vermek, hızlı kilo vermek oldukça kolay bir yöntemdir. Yapılması gereken öncelikle kararlı olmaktır. Hızlı kilo vermek için öncelikle, kişi kendine hedef belirlemelidir. 1 haftada 4 kilo yada 1 ayda 10 kilo gibi kil Hızlı kilo vermek, hızlı kilo vermek oldukça kolay bir yöntemdir. Yapılması gereken öncelikle kararlı olmaktır. Hızlı kilo vermek için öncelikle, kişi kendine hedef belirlemelidir. 1 haftada 4 kilo yada 1 ayda 10 kilo gibi kiloları vermek oldukça sabır ister. Her şeyden önce alınan karar sonrasında sabırlı ve yüksek moralli olmak gerekir. Her gün tartışmak gibi bilinçsiz hatalardan uzak durmak gerekir. Hızlı kilo verme, kararından sonra tartılıp hafta da 1 defa tartışmak gerekir. Her insanın vücut yapısı farklıdır. Her gün kilo kaybı yaşanmayabilir bu oldukça normal bir durumdur. Hızlı ve şok yapılan diyetlerde kilo verme en etkili olarak aylık uygulanan programlarda etkili olur. Haftada en etkili ve en hızlı olarak sağlıklı bir şekilde 4 kilo vermek de uygun olabilir. Bu yöntemlerle uygular öncülük başında düzenli beslenme gelir. 

  Hızlı kilo verme yöntemleri; hızlı kilo vermek için protein ağırlıklı beslenmek gerekir. Protein olarak beslenilir ise, kilo verimi yağdan olarak daha etkili olur. Şeker ve şekerli olan tüm gıda ve besinlerden uzak durmak gerekir. Haftada 5 kilo vermek için, sadece 7 gün boyunca saf protein tüketerek etkili ve hızlı bir sonuç elde edilir. Tavuk göğsü, dana eti, ızgara balık, yoğurt, süt, yumurta ve peynir tüketerek haftada 5 kilo verilir. Oldukça hızlı olan bu yönetimi 1 ay uygulayan kişi 1 ayda 15 kiloyu hızlıca verir. Hızlı kilo vermek için bakliyat, nişastalı besinler ve ekmekten uzak durmak gerekir. Düzenli uygulanan egzersiz ve tempolu yapılan yürüyüşler hızlı kilo vermeyi sağlar. Hızlı kilo verme yöntemleri başında Fransa da çok yaygın olan dukan diyeti gelir. Dukan diyeti en hızlı şekilde kilo verdirir. Dukan ile protein beslenmesi yapılarak kısa sürede hızlı bir şekilde kilo verilir. Hızlı kilo vermenin bir başka yöntemi, lahana çorbası mucizesidir. Lahana çorbası yağ yakımını sağlayarak hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlar.

  Hızlı kilo verme yöntemlerinde yeşil çay tüketmek yağ yakarak kısa sürede kilo kaybı olmasını sağlar. Günde en az 2 litre su içmek, ödem atarak hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Hızlı kilo vermek için, yulaf kepeği mucizesinden faydalanmak gerekir. Her sabah aç karnına 2 kaşık yıla kepeği tüketmek hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Hızlı kilo vermek için, sabah aç karnına şekersiz kahve içmek tokluk hissi vererek acıkma hissinin oluşmasını sağlar. Günde bin adım atmak hızlı kilo vermeye yardımcı olur. Akşam yatmadan tüketilen 1 kase yoğurt yağ yakmasını sağlar ve haftada 5 kilo vermeyi sağlar. Düzenli bir yaşam ve en önemlisi düzenli uyku hızlı kilo vermeye yardımcı olur.
  ]]>
  Hamilelikte Bebek Kilosu https://www.kilo.gen.tr/hamilelikte-bebek-kilosu.html Tue, 04 Dec 2018 18:25:48 +0000 Hamilelikte bebek kilosu, Hamile kaldığını öğrenen bir anne adayının nedendir bilinmez ama ilk merak ettiği şey bebeğin cinsiyetinden çok o anda ne kadar olduğunu anlayabilmektir. Buda çok normal bir durum. İçinizd Hamilelikte bebek kilosu, Hamile kaldığını öğrenen bir anne adayının nedendir bilinmez ama ilk merak ettiği şey bebeğin cinsiyetinden çok o anda ne kadar olduğunu anlayabilmektir. Buda çok normal bir durum. İçinizde büyüyen gelişen bir canlı var ve acaba kaç gram kaç cm

  Bu durumda her bebeğin gelişme ve büyüme süresi farklı olup ortalama bazı değerler baz alınır. Bu değerlere göre anne karnında ki bebeğin daha düşük ya da daha yüksek olması bir gelişim probleminin temel göstergesi değildir. Hepimizde biliriz ki her bebek farklı kilolarda dünyaya gözlerini açar. Doktorunuz zaten rutin kontrollerde bebeğinizin boyu ve kilosu konusunda sizi yeterince bilgilendirip gerekli önlemleri alarak olması gerekeni yapacaktır. Burada  bebeğin haftasına bakılarak değerlendirme yapılır. Ama içiniz rahat olsun haftasına göre küçük görünen bir bebeğin gelişme geriliği yaşadığı anlamına gelmez. Burada bebeğin anne babasının yapıları önem arz etmektedir. Anne ve babası minyon olan bir bebekte tabi ki anne ve babasına benzeyecektir. Bebeklerin doğum kilosu genelde 2500-4000 gram arasındadır. 4500 ve üstü doğan bebekler iri bebek olarak kabul edilir.    

  Anne karnındaki bebeğe kilo kontrolü yapılmasının amacı gelişiminin ne durumda olduğunu saptamaktır. Gebelikte boy kontrolü diye bir şey yoktur, zaten ölçüm imkansızdır. Çünkü bebek anne karnında dümdüz durmaz kıvrımlı ve yuvarlak biçim de bir yatış pozisyonu sergiler. Anne karnında ki bebeğin kilosu, ultrason cihazı ile yapılan kontrol sırasındaki bacak ve baş ölçümlerine bağlı olarak tahmin edilir. Tahmini bir ölçüm olmasını bize verilen kilo ile bebeğin doğduktan sonraki kilosunun farklı olmasından da anlayabiliriz. Örneğin son kontrolde 3200 gram tahmin edilen bebeğin 3000 gram doğması ya da 3000 gram tahmin edilen bebeğin 3200 gram olarak doğması gibi. Yani ultrason sonuçları 200-300 gram fazla ya da eksik olabilir.  

  Gebelikte bebek kilosu için aşağıdaki tablodan fikir edinebilirsiniz,  

  •  8.haftada 1 gr. 
  •  9.haftada 2 gr.
  • 10.haftada 4 gr.
  • 11.haftada 7 gr.
  • 12.haftada 14 gr.
  • 13.haftada 23 gr.
  • 14.haftada 43 gr.
  • 15.haftada 70 gr.
  • 16.haftada 100 gr.
  • 17. haftada 140 gr.
  • 18.haftada 190 gr. 
  • 19. haftada 240 gr.
  • 20. haftada 300 gr.
  • 21. haftada 360 gr.
  • 22. haftada 430 gr.
  • 23. haftada 500 gr.
  • 24. haftada 600 gr.
  • 25. haftada 660 gr.
  • 26. haftada 760 gr.
  • 27. haftada 875 gr.
  • 28. haftada 1005 gr.
  • 29. haftada 1153 gr.
  • 30. haftada 1320 gr.
  • 31. haftada 1500 gr.
  • 32. haftada 1702 gr.
  • 33. haftada 1918 gr.
  • 34. haftada 2146 gr.
  • 35.haftada  2383 gr.
  • 36. haftada 2620 gr.
  • 37. haftada 2859 gr.
  • 38. haftada 3083 gr.
  • 39. haftada 3288 gr
  • 40. haftada 3462 gr.
  • 41. haftada 3597 gr.
  • 42. haftada 3685 gr. 
  ]]>
  Çoçuklarda Boy Kilo Cetveli https://www.kilo.gen.tr/cocuklarda-boy-kilo-cetveli.html Wed, 05 Dec 2018 15:07:58 +0000 Çocuklarda boy kilo cetveli, çocuklarımızın boy ve kiloları biz anne babalar için her zaman merak edilen bir konudur. Acaba çocuğumuzun boyu ve kilosu yaşıtlarına göre nasıl diye sürekli endişe ettiğimiz bir konudur. Aslında Çocuklarda boy kilo cetveli, çocuklarımızın boy ve kiloları biz anne babalar için her zaman merak edilen bir konudur. Acaba çocuğumuzun boyu ve kilosu yaşıtlarına göre nasıl diye sürekli endişe ettiğimiz bir konudur. Aslında çocuklarda ki bu durum hem doğum kilosu hem de cinsiyetine göre farklılık gösterebilir. Bu tablo yani çocukların boy ve kilo cetveli bebek doğduğu andan itibaren gerek aile hekimliğince gerekse çocuk doktorunuzun aylık kontrollerinde takipleri yapılmaktadır. Bu kontroller sayesinde bize gerekli olan ay ve yılda ne kadar gelişim göstermeleri gerektiği konusunda bizlere gerekli açıklamayı yaparlar. Ancak çocuklarda boy uzaması veya kilo alamadıkları zamanda yapılması gereken vitamin takviyeleriyle de  bizlere yardımcı olurlar. 

  Erkek çocuklarda boy kilo cetveli;  

  Kilo cetveli
  • 1 yaş, alt sınır 7.4, ortalama 10, üst sınır 12.5
  • 2 yaş, alt sınır 9.5, ortalama 12.5, üst sınır 15.7
  • 3 yaş, alt sınır 11, ortalama 14.6, üst sınır 18.3
  • 4 yaş, alt sınır 12.3, ortalama 16.7, üst sınır 21.2
  • 5 yaş, alt sınır 13.4, ortalama 18.7, üst sınır 24
  • 6 yaş,  alt sınır 14.8, ortalama 20, üst sınır 26.8
  • 7 yaş, alt sınır 16.4, ortalama 23.2, üst sınır 30
  • 8 yaş, alt sınır 18.1, ortalama 26.2, üst sınır 33.8
  • 9 yaş,  alt sınır 20, ortalama 29.5, üst sınır 38.6
  • 10 yaş, alt sınır 22, ortalama 33.7, üst sınır 45.7
  • 11 yaş, alt sınır 24.1, ortalama 38.5, üst sınır 52.8
  • 12 yaş, alt sınır 26.7, ortalama 43.1, üst sınır 60.1
  Boy cetveli
  • 1 yaş, alt sınır 60.8, ortalama  74.7, üst sınır 80.5
  • 2 yaş, alt sınır 79.5, ortalama 86.5, üst sınır 93.0
  • 3 yaş, alt sınır  86.7, ortalama 95.3, üst sınır  105
  • 4 yaş, alt sınır 92.5, ortalama 102.5, üst sınır 114
  • 5 yaş, alt sınır 98, ortalama 109.5, üst sınır 121
  • 6 yaş, alt sınır 104, ortalama 116, üst sınır 127.5
  • 7 yaş, alt sınır 109, ortalama 121.5, üst sınır 133.5
  • 8 yaş, alt sınır 115, ortalama 127, üst sınır 139.5
  • 9 yaş, alt sınır 120, ortalama 132, üst sınır 145.5
  • 10 yaş, alt sınır 125, ortalama 137.5, üst sınır  151.5
  • 11 yaş, alt sınır 130, ortalama 143.5,üst sınır 158
  • 12 yaş, alt sınır 135, ortalama 150, üst sınır  165                                
  Ķız çocuklarında boy kilo cetveli; 

  Kilo cetveli
  • 1 yaş, alt sınır 7.1, ortalama  9.9, üst sınır 12.1
  • 2 yaş, alt sınır 9, ortalama 12.2, üst sınır 15.1
  • 3 yaş, alt sınır 10.6, ortalama 14.0, üst sınır 17.5
  • 4 yaş, alt sınır 11.6, ortalama 16, üst sınır 20.0
  • 5 yaş, alt sınır 12.6, ortalama 18.2, üst sınır 23.8
  • 6 yaş, alt sınır 13.7, ortalama 20.2, üst sınır 26.5
  • 7 yaş, alt sınır 15.5, ortalama 22.5, üst sınır 30.0
  • 8 yaş, alt sınır 17.3, ortalama 25.4, üst  sınır 34.0
  • 9  yaş, alt sınır 20, ortalama 29.4, üst sınır 39.0
  • 10 yaş, alt sınır 22, ortalama 34, üst sınır 45
  • 11 yaş, alt sınır 26.0, ortalama 40,0, üst sınır 53.0
  • 12 yaş, alt sınır 30.0, ortalama 44.8, üst sınır 59
  Boy cetveli
  • 1 yaş, alt sınır 64.5, ortalama 73.0, üst sınır 77
  • 2 yaş, alt sınır 76.5, ortalama 85.5, üst sınır 91
  • 3  yaş, alt sınır 85.5, ortalama 95.0, üst sınır 100
  • 4 yaş, alt sınır 92.0, ortalama 102.0, üst sınır 108
  • 5 yaş, alt sınır 97.5, ortalama 108, üst sınır 114.5
  • 6 yaş, alt sınır 103, ortalama 114, üst sınır 121
  • 7 yaş, alt sınır 108, ortalama 120, üst sınır 127
  • 8 yaş, alt sınır 115, ortalama 125.5, üst sınır 133
  • 9 yaş, alt sınır 120.5, ortalama 130.5, üst sınır 138.5
  • 10 yaş, alt sınır 125.5, ortalama 137, üst sınır 144
  • 11 yaş, alt sınır 133.5, ortalama 145, üst sınır 152
  • 12 yaş, alt sınır 140, ortalama 152.5, üst sınır 160

         ]]> 5 Günde 5 Kilo https://www.kilo.gen.tr/5-gunde-5-kilo.html Thu, 06 Dec 2018 01:04:10 +0000 5 günde 5 kilo: Vücutta fazla yağı bulunması kilo demektir Kilo insanların en büyük sorunlarından birisidir. Obeziteye kadar yol açar. Bu durum olumsuz sonuçlanabilir. Kilo alımı durdurulmazsa ölüme bile yol açabilir. İdeal ki 5 günde 5 kilo: Vücutta fazla yağı bulunması kilo demektir Kilo insanların en büyük sorunlarından birisidir. Obeziteye kadar yol açar. Bu durum olumsuz sonuçlanabilir. Kilo alımı durdurulmazsa ölüme bile yol açabilir. İdeal kilo kişinin boyu ve yaşı ile alakalıdır. Kilo insanları mutsuz eder. İnsanlar depresyona girebilir. İnsanlar suç olarak algılayabilir. Suçluluk duygusu içerisine girebilir. Sağlıksız besinler, yiyecekler, spor yapmamak, sürekli açlık hissetmek kilo almayı etkiler. Öfkeli, sinirli insanlar sinirli anlarında kendilerini sürekli yemeye verirler. Mutsuz, üzüntülü insanlarda bu anlarda yemek yemeyi tercih ederler. Hormonal denge bozuklukları da kilo almada rol oynar. Kabızlık, hazımsızlık gibi sağlık sorunları da etkiler. İnsanlara kilo mu aldın demek duyulmak istenmeyen bir cümledir. her insan bu durumdan rahatsızlık duyar. İnsanlar kilo vermek için diyete başlar. Diyete başlamak yemeyi seven bir insan için çok zor bir durumdur. Diyeti devam ettirmekte diyete başlamaktan daha zordur. Ergenlik çağına gelmiş çocukların geneli bu durumu fazla kilo alarak geçirirler. Bu durum onların psikolojilerini bozar. Ders, sınav streslerde kilo almaya etkilidir. Kilo vermek isteyen insanlar diyete başlamalıdır. Fakat bu diyet sağlıklı bir diyet olmalıdır ve sağlıklı yiyecekler tüketilmelidir. İnsanlar kilolu ve zayıflamak istiyorlarsa kilo vermek mümkündür. Hemde sağlıklı bir şekilde insanlar 5 günde 5 kilo vermeye yardımcı olacak diyet

  5 günde 5 kilo diyeti listesi: 

  5 günde 5 kilo diyeti; 1. gün: sabah, öğlen, akşam istenildiği kadar haşlanmış patates yenilir.

  5 günde 5 kilo diyeti; 2. gün: Her türlü sebze yenilebilir. Yağsız her türlü salata tüketilebilir. Sadece sebzelere ve patateslere baharat atılabilir. Bunun dışında yağ tüketilmemelidir. 

  5 günde 5 kilo diyeti; 3. gün: Yağsız haşlanmış veya ızgarada et. Bugün sadece et ve haşlanmış patates tüketilir. Patatese kesinlikle baharat dışında bir şey konulmamalıdır. 

  5 günde 5 kilo diyeti; 4. gün: Bugün sadece meyve yenilebilir. Muz hariç tüm mevsim meyveleri istenildiği kadar tüketilebilir.

  5 günde 5 kilo diyeti; 5. gün: Bugün ya haşlanmış baharatlı yumurta ya da yoğurt tüketilebilir. Bunun dışında hiç bir şey tüketilmez. 5. gün sonunda 5 kilo verilir. Eğer bu kilonun korunması isteniliyorsa diğer günler yenilenlere dikkat etmek gerekir. Şekersiz çaylar, şekersiz kahve türleri tüketilebilir. 
  ]]>
  Kilo Aldıran Yiyecekler https://www.kilo.gen.tr/kilo-aldiran-yiyecekler.html Thu, 06 Dec 2018 02:09:29 +0000 Kilo aldıran yiyecekler: Kişinin kilosu ideal kilosunun altındaysa kilo aldıran yiyecekler tüketebilir. Kilo alırken sağlıklı beslenmeli ve sağlıklı yiyecekler tüketmelidir. Kalorisi yüksek olan her besin kolay kilo aldırma Kilo aldıran yiyecekler: Kişinin kilosu ideal kilosunun altındaysa kilo aldıran yiyecekler tüketebilir. Kilo alırken sağlıklı beslenmeli ve sağlıklı yiyecekler tüketmelidir. Kalorisi yüksek olan her besin kolay kilo aldırmaz ve faydalı anlamına gelmez. Çünkü gereksiz sağlıksız yiyecekler yendiğinde kilo değil sağlık sorunu oluşturabilir. Kilo almak için ilk olarak günlük harcanan kalori hesaplanmalıdır. Hesaplanan kaloriden fazla kaloride günlük yiyecek tüketilmelidir ve bu durum her gün yapılmalıdır. 

  Kilo aldıran yiyecekler, arasında hayvansal yağlar ve bitkisel yağlar vardır. Badem, fıstık, fındık, ceviz, kuru yemişler, fındık ezmesi, bitter çikolata, tahin, peynir, üzüm suyu, avokado, esmer pirinç, kuru kayısı, kuru üzüm, ananas suyu, hindistan cevizi sütü, patates, tereyağ, fındık yağı, yumurta, kuzu ciğeri, elma suyu, yulaf ezmesi, patates, susam, keten tohumu yağı, balık yağı kilo aldıran yiyeceklerdendir. Kilo almak istenirken sağlıklı yiyecek yenmelidir. Patates kızartması, pizza, hamburger, beyaz ekmek, kızartmalar ve bu tür zararlı yiyecekler tüketilmemelidir. Kilo alıyım derken büyük soruna yol açabilir. Bunun dışında uygunsuz doktor izni olmadan satılan kullanılan haplar alınmamalı ve tüketilmemelidir. Bu tür haplar sağlığı tehdit eder ve ölüme kadar yol açabilir. En güzeli sağlıklı ve dengeli beslenmedir. Fındık, sağlıklı yağ, bitkisel protein ve sağlıklı karbonhidrattır. Patates C vitamini yönünden zengin ve lif kaynağıdır. Yüksek protein içerir. Sebze yağları, protein kaynağıdır. Avokado, A ve B vitamini yönünden zengindir. Kilo almak için öğün sayısı arttırılmalıdır. En az 4 öğün yemek yenilmelidir. Tek karbonhidrat ağırlıklı değil protein ve yağ bulunan yiyeceklerde tüketilmelidir. Egzersiz yapılmalıdır. Sigara ve alkol tüketilmemeli. Sigara kalori harcar ve beyin hücrelerini öldürür. Akşamları protein ağırlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Cips, kola, kahve, çikolata, patates kızartması gibi yiyeceklerden uzak durulmalıdır ve tüketilmemelidir. 


  ]]>
  1 Haftada 3 Kilo https://www.kilo.gen.tr/1-haftada-3-kilo.html Thu, 06 Dec 2018 19:10:30 +0000 1 haftada 3 kilo, vermeye ihtiyaç duyuyorsanız, elbetteki diyet yapmak zorundasınız. Bu kadar sürede 3 kilo vermek için biraz fedakarlık etmelisiniz. Normalde diyet yapmak herkes için zorlu bir süreçtir. Ancak bilinçli olarak diyet 1 haftada 3 kilo, vermeye ihtiyaç duyuyorsanız, elbetteki diyet yapmak zorundasınız. Bu kadar sürede 3 kilo vermek için biraz fedakarlık etmelisiniz. Normalde diyet yapmak herkes için zorlu bir süreçtir. Ancak bilinçli olarak diyet yapıldığında, hiç zorlanmadan bunu atlatabilirsiniz. Kendinizi biraz şımartarak, diyetlerin o zorlu listesinden sıyrılıp, öğünlerde yiyeceklerinize siz karar verebilirsiniz. Alternatif besinleri iyi bilirseniz zevkli bir diyet süreci geçirebilirsiniz. Bir de 1 haftada 3 kilo verebilmeniz için almanız gereken kalori miktarını öğrenmeniz ve öğünlerde bu kalori miktarını geçmemeniz gerekiyor. Bu sayede diyette canınızın çektiğini rahatlıkla yeme şansınız olur. Bu kadar kısa sürede 3 kilo vermek için kahvaltıda almanız gereken kalori miktarı 300-350, öğlenleri ve akşam yemeklerinde 350-400 arası kalori almalısınız. Diyette ara öğünlerde ise, 65 kaloriyi geçmemeniz gerekiyor. Diyet süresince bu kalori oranlarını almaya özen gösterdiğinizde, 1 haftada 3 kilo vermeniz içten bile değil. Ancak böyle diyetlerin uzun süreli uygulanmasının ne kadar sakıncalı olduğunu da bilirsiniz. Bu yüzden ihtiyacınız olan kiloyu 1 haftada verdikten sonra diyete ara vermelisiniz. Kilonuzu korumak içinde, fazla abur cubur tüketmemeli, yine yediklerinize dikkat etmelisiniz. Sizler için hazırladığımız diyet listesinde öğünlerde hangi yiyecekleri tercih ederseniz onu yiyebilirsiniz. Sabah, öğle, akşam öğünlerinde bu listeden birini seçerek uygulayabilirsiniz.

  1 haftada 3 kilo verdiren diyet listesi

  Sabah kahvaltısı seçenekleri
  • 2 dilim kepek ekmeğiyle hazırladığınız peynirli tost, 1 adet domates ve 1 adet yumurtalı hazırlanmış omlet
  • 1 dilim kepek ekmeğine yağsız labne peyniri sürün, beraberinde 1 adet greyfurt ya da domates, 1 bardak meyve suyu ancak taze sıkılmış olsun
  • 1 dilim reçelli veya bal sürülmüş etimek, 1 küçük salatalık, 40 gram tavuk göğsü ya da yağsız salam
  • 1 adet elma, 1 çay kaşığı bal, 30 gram müsli, 100 gram süt içeren elmalı müsli
  • 1 adet elma, 1 adet muz ve 1 adet kivi içeren meyve tabağı
  Öğlen yemeği seçenekleri
  • 2 dilim sadece sebzelerle hazırlanmış vejetaryen pizza
  • 1 porsiyon sebze ızgara ancak yağsız pişecek
  • 1 adet fırın patates ve haşlanmış mevsim sebzesi
  • Domatesli, peynirli, marullu sandviç, 1 bardak taze domates suyu
  Akşam yemeği seçenekleri
  • Bamya, kabak ve patatesle pişirilen türlü yemeği yağsız olacak
  • 1 adet kepek ekmekli biberli, domatesli ve peynirli tost
  • 2 adet kıymalı domates dolması
  • 1 tabak bolonez soslu spagetti
  • 2 adet haşlanmış patates, yanında karabiber, tuz ve maydanoz yaprakları
  1 haftada 3 kilo vereceğiniz diyette öğünlerinizde yukarıdaki seçenekler arasından yiyeceklerinizi seçebilirsiniz. Ara öğünlerde ise, mevsim meyvesi, leblebi, az yağlı ayran, bardakta az yağlı çorba gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Ara öğünlerinizde 65 kaloriyi aşmamaya çalışırsanız hafta bittiğinde istediğiniz fazlalık kilonuzdan kurtulmayı başarabilirsiniz.
  ]]>
  Hafta Hafta Bebek Kilosu https://www.kilo.gen.tr/hafta-hafta-bebek-kilosu.html Fri, 07 Dec 2018 14:43:22 +0000 Hafta hafta bebek kilosu, gebelik dönemlerinde, özellikle ilk defa gebelik yaşayan anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri kontrol haftasında bebeğin ağırlığıdır. Ultrason kontrollerinde belirli parametreler de Hafta hafta bebek kilosu, gebelik dönemlerinde, özellikle ilk defa gebelik yaşayan anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri kontrol haftasında bebeğin ağırlığıdır. Ultrason kontrollerinde belirli parametreler değerlendirilerek fetal kilo tahmini yapılır ve bu tahmin tıbbi açıdan oldukça önemlidir. Anne karnında hafta hafta bebek kilosu, bebeğin kilo alım oranı, gelişimi doğumun nasıl yapılacağı hakkında bilgi verir. Bebeğin gelişimi takip edilerek doğumun normal mi yoksa sezaryen doğumla mı yapılacağına karar verilir. Bu amaçla farklı teknikler ve formüller kullanılarak yapılan ölçümlerde hata payları olsa da fetal ağırlık ölçümleri verilebilmektedir.

  Hafta hafta bebek kilosu neden önemli

  Düşük doğum ağırlıklı ya da iri bebekler doğum anında ya da doğum sonrasında bazı komplikasyonlara maruz kalabilir. Düşük ağırlıklı bebekler preterm-erken doğum ya da gelişme geriliği sebebiyle bu risklere maruz kalabilir. İri ağırlıklı bebekler ise doğum normal olduğunda omuz takılması, brakiyal pleksus siniri hasarı ya da kemik kırığı gibi risklere maruz kalabilir. İri bebeklerde normal doğum anında anne vajinal yırtıklar, makat sfinkter yırtıklara maruz kalabilir. Bu gibi komplikasyonlar göz önünde bulundurulduğunda önceden bebeğin kilosu hakkında bilgi sahibi olmak, önlem alınması açısından önemli bir ayrıntıdır. Bebekte boy tahmini kilo tahmini kadar önem arz etmez. Kilo tahminine nazaran boy tahmini çok daha zordur. Çünkü bebeğin boy tahmini için anne karnında dik şekilde durması gerekir ve bu duruş mümkün değildir.

  Hafta hafta bebek kilosu hangi teknikler kullanılarak ölçülür

  Ultrason: Gebelik döneminde ultrason kullanılarak anne karnında hafta hafta bebek kilosu hesaplanabilmektedir. Hesaplama gerçek bir ağırlık ölçümü değil, tahmini bir değerdir. Çünkü ultrason ya da başka yöntemlerle bebeğin ağırlığını tartı gibi gerçek değerlerde ölçmek imkansızdır. Ultrason yöntemiyle anne karnındaki bebeğin kafa çapı, bacak boyu ve karın çevresi ölçülerek tahmini bir değerlendirme yapılır. Bu tahmin ultrasonda yüklü olan bir program ile otomatik olarak yapılmaktadır. Bu otomatik değer tahmini fetal ağırlık olarak tanımlanır. Kısaltılmış hali ise TFA'dır.

  Fundus-pubis: Ultrason haricinde klinik muayene yöntemiyle anne karnının büyüklüğü göz önünde bulundurularak anne karnındaki bebeğin kilosu tahmin edilebilir. Fundus anne rahminin en üst noktasına verilen addır. Pubis ise çatı kemiğinin üst ön kısmıdır. Fundus ve pubis olarak tanımlanan bu bölgelerin arasında kalan mesafe yumuşak özellikte bir mezura ile ölçülerek ulaşılan sonuçlar bazı formüllerle desteklenerek hafta hafta bebek kilosu tahmin edilir.

  Diğer yöntemler: Ultrason ve Fundus-pubis yöntemleri haricinde MR yöntemi kullanılarak da bebeğin kilosu tahmin edilebilir. Bunun dışında hamilelik döneminde bazı hormon değerleri göz önünde bulundurularak yine bebeğin ağırlığı tahmin edilmektedir. Fakat bu teknikler pratikte kullanılmamaktadır.
  Hafta hafta bebek kilosu

  Baştan popoya

  8. hafta: 1 gr
  9. hafta: 2 gr
  10. hafta: 4 gr
  11. hafta: 7 gram
  12. hafta: 14 gr
  13. hafta: 23 gr
  14. hafta: 44 gr
  15. hafta: 72 gr
  16. hafta: 100 gr
  17. hafta: 142 gr
  18. hafta: 190 gr
  19. hafta: 240 gr
  20. hafta: 300 gr

  Baştan topuğa

  21. hafta: 360 gr
  22. hafta: 430 gr
  23. hafta: 500 gr
  24. hafta: 600 gr
  25. hafta: 665 gr
  26. hafta: 760 gr
  27. hafta: 875 gr
  28. hafta: 1000 gr
  29. hafta: 1150 gr
  30. hafta: 1320 gr
  31. hafta: 1500 gr
  32. hafta: 1700 gr
  33. hafta: 1920 gr
  34. hafta: 2145 gr
  <]]>
  7 Aylık Bebek Kilosu https://www.kilo.gen.tr/7-aylik-bebek-kilosu.html Sat, 08 Dec 2018 08:58:48 +0000 7 aylık bebek kilosu, ve boyu bebeğin kız ve erkek olmasına göre değişmektedir. 7 aylık bebek artık ek gıdalara geçmiş ve yeni tatlar tatmaya başlamıştır. Hatta artık desteksiz oturmaya başladığı için masada mama san 7 aylık bebek kilosu, ve boyu bebeğin kız ve erkek olmasına göre değişmektedir. 7 aylık bebek artık ek gıdalara geçmiş ve yeni tatlar tatmaya başlamıştır. Hatta artık desteksiz oturmaya başladığı için masada mama sandalyesine oturarak öğünlerini yiyebilmektedir. 7 aylık bebek ne kadar ek gıdaya geçmiş olsa da günlük alacağı enerjinin %70-80'ini anne sütünden almalıdır.

  7 aylık bebek kilosu erkek bebek ise nasıl olmalıdır;
  • 7 aylık bebek eğer erkek bebek ise; en düşük kilosu 6 kg, boyu ise 62 cm olması gerekir, en yüksek kilosu ise 10,25 kg, boyu ise 75 cm olmalıdır.
  7 aylık bebek kilosu kız bebek ise nasıl olmalıdır;
  • 7 aylık bebek eğer kız bebek ise; en düşük olması gereken kilo 5,8 kg, boyu ise 60,5 cm olması gerekir, en yüksek ise 9,8 kg, boy ise 73 cm olmalıdır.  
  7 aylık bebeğe anne sütü bu ayda da verilmeye devam edilmelidir. Diğer bir yandan 7. ayına giren bir bebek bir çok ek gıdaya geçiş yapar. Anne sütü, bebek istediği sürece iki yaşına kadar verilmelidir. Fakat sadece anne sütü bu ayda yetersiz kalır. Bebeğin farklı tatlara alışması için 5. aydan itibaren ek gıdalara geçmesi gerekmektedir. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda devam mamaları da bebeğe verilebilir. Bununla beraber ek gıdalar da bebeğe yeterli gelir. 7. ayda bebek sabah kahvaltılarına mutlaka başlamalıdır. Artık bebeğinizle beraber kahvaltı yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak bebeğinize kahvaltı verebilmeniz için öncelikle sebze püresi, muhallebi, yoğurt gibi besinlere alışmış olması gerekir. Bu besinlere alıştıktan sonra bebeğinize kahvaltı vermeye başlayabilirsiniz.

  7 aylık bebek kilosunu ve boy uzamasını bu dönemlerde sıkı takip etmelisiniz. Bebeğinizin damak zevkini 7. ayda geliştirmelisiniz, bunun için yeni bir besine geçmeden 3 gün bekleme kuralına uymalısınız. Ayrıca bebeğinize yeni bir tat tattıracağınız zaman ilk önce kaşığın ucu ile verip daha sonra yavaş yavaş yedirmelisiniz. Bebeğinizi kesinlikle bu dönemde zorlamamanız gerekir. Bu dönemde bebeğiniz kendi kendine yemekleri yemek isteyecektir. Kendi kendine beslenmesine izin vermelisiniz. Eline bazı yiyecekler vererek gözetim altında yemesine izin verebilirsiniz. Bebeğinizi olabildiğince doğal içerikli gıdalarla beslemelisiniz. Hazır paketlenmiş ürünlerden uzak durulmalıdır. Bebeğinize vereceğiniz gıdalar mevsim sebzesi ve meyvesi olmalıdır.

  7. ayda bebeklerde demir ihtiyacı artmaktadır. Bu yüzden verilen ek besinlerin içeriğinin demir yönünden zengin olmasına oldukça özen göstermelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller demir bakımından zengin besinlerdir. Ayrıca kırmızı et, tavuk etinin beyaz olmayan kısımları da demir içermektedir. Bebeğinize bu besinleri ezerek verebilirsiniz. Bu dönemde anne sütü alan bebeklerde ek gıdalara karşı bir isteksizlik olabilir. Diş çıkarma, ishal ve diğer enfeksiyon rahatsızlıklarında iştah kaybı oluşabilir. Bu yüzden hasta bebeklere ek gıda yerine anne sütü verilmeli, ek gıda için kesinlikle ısrar edilmemelidir. Bardak kullanımı 7. ayda daha da arttırılmalıdır. Bebekler yedinci ayda diş çıkarttıkları için su ihtiyaçları artacaktır.

  Yedi aylık bebek kilosu ve bebeğinizin beslenmesi ile ilgili sorunlarınız ve problemleriniz var ise mutlaka doktorunuza başvurarak yardım almalısınız. Bebeğinizin o küçücük midesine girecek her kalori çok değerli olup, gelişimi için çok önemlidir. Bebeğinize her vereceğiniz besin, değeri bakımından oldukça zengin olmalıdır.

  Yedi aylık bebek beslenmesinde bir diğer konu da öğünlerin nasıl ayarlanması gerektiğidir. 7 aylık bebeğin anne sütü dışında 2-3 ek gıda öğünü alması uygun olacaktır. Eğer 7 aylık bebek kilosu yeterli ise yani günde 15-20 gram alıyorsa, vitamin ve mineral eksikliği yoksa bebeğiniz çok iyi besleniyor ve sağlıklı bir bebektir.
  ]]>
  Kilo Alma https://www.kilo.gen.tr/kilo-alma.html Sat, 08 Dec 2018 09:18:59 +0000 Kilo alma, kilo vermek için günümüzde her geçen gün diyet listelerinde artış gözlense de, kilo alma konusunda sıkıntı yaşayan insanların sayısı da oldukça fazladır. Kilo alma kilo vermeye nazaran daha zorlu bir süreçti Kilo alma, kilo vermek için günümüzde her geçen gün diyet listelerinde artış gözlense de, kilo alma konusunda sıkıntı yaşayan insanların sayısı da oldukça fazladır. Kilo alma kilo vermeye nazaran daha zorlu bir süreçtir ve bu süreç oldukça sabır ister. Kilo alma konusunda istekli olmak kesinlikle yeterli değildir. Başaracağına inanmakta oldukça önemlidir. Günlük vücuda alınan kalori miktarından daha fazlasını yakmak ya da vücuda alınan besinlerin vücut tarafından yanlış değerlendirilmesi kilo almamaya ya da zayıf olmaya neden olabilir.

  Kilo almama nedenleri
  • Yetersiz ve dengesiz beslenme, iştah problemi gibi sorunlar kilo alamaya yol açar. Bu gibi durumlarda vücut enerji ihtiyacını kapatmak adına kendi yağ dokusunu kullanır.
  • Sindirim ve dolaşım problemleri yine kilo alamama nedenleri arasındadır.
  • Bağırsaklarda kurt, solucan gibi parazitler kişinin tükettiği gıdalara ortak olur. Bu nedenle de kilo alma olayı gerçekleşmez.
  • Genetik yatkınlık kilo alma sorunu için diğer bir nedendir.
  • Şeker hastalığı ve benzeri hastalıklar nedeniyle de kilo alınmayabilir.
  • Aşırı fiziksel aktivite nedeniyle hem kilo kaybı yaşanır hem de almak istenen kilo alınamayabilir.
  • Metabolizmanın hızlı çalışması kilo alımını engeller.
  • Bazı hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçlar diğer bir nedendir.
  • Yemek saatlerinin düzensiz olması, öğün aralarında uzun süre boşluk bırakmak hem zayıflamaya hem de kilo almamaya sebep olur.
  • Enfeksiyon hastalıkları, hormonal bozukluklar, ruhsal ve psikolojik etkenler kilo almamanın yanı sıra kilo kaybına da sebep olabilir.
  Kilo alma için tüketilebilecek yiyecekler
  Kişi olması gereken kilonun altındaysa ve sağlıklı bir şekilde kilo almak istiyorsa tıpkı sağlıklı kilo veren kişiler gibi özel bir beslenme programı oluşturmalıdır. Kalorisi yüksek diye tüketilen her gıda vücut için faydalı değildir. Kalori yönünden boş olan gıdalar kilo alma haricinde farklı sağlık sorunlarına yol açabilir.

  Kilo alma için dikkat edilecek en önemli kural, günlük harcanılan kaloriden daha fazlasını vücuda almaktır. Kalori alabilmek için besin ve kalori değeri yüksek olan gıdalar tercih edilmelidir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyen kişiler ayda 1-1,5 kilo almayı hedeflemelidir. Bunu başarmak içinde günlük normal alınan kaloriden 300-400 kalori fazla almak yeterli olur.

  Hayvansal yağlar: Balık ve et gibi ürünlerde bol miktarda yağ bulunmaktadır. Bu tür gıdalar kolesterol bakımından da zengindir ve bu nedenle tüketiminde çok dikkatli olunmalıdır.

  Bitkisel yağlar: Zeytinyağı, fıstık yağı, soya yağı gibi bitkisel yağlar kilon alma konusunda oldukça faydalıdır. 100 gram kadar bitkisel yağ yaklaşık olarak 900 kaloridir.

  Fıstık ezmesi: 1 çorba kaşığı fıstık ezmesi yaklaşık olarak 100 kaloridir. Haftada 100 gram fıstık ezmesi tüketildiğinde vücuda 600 kalori kadar alınabilir.

  Peynir: Kalsiyum ve protein açısından zengin içeriğe sahip olan peynir kilo almak için düzenli tüketilmelidir. Özellikle yağ oranı yüksek olan peynir tüketildiğinde vücuda ek kalori alınabilir.

  Siyah çikolata: Kakao kullanılarak üretilen çikolata kalori bakımından zengin içeriğe sahiptir. Ayrıca vücut için inanılmaz antioksidan kaynağıdır.

  Kuruyemişler: Badem, ceviz, fındık, fıstık gibi kuruyemişler yine kalori açısından zengin içeriğe sahiptir. Kuruyemiş tüketerek vücuda kalori alınabilir ve dolayısıyla kilo alma işlemi gerçekleştirilebilir.

  Tahin: 100 gram tahin yaklaşık olarak 600 kaloridir ve kilo alma konusunda en çok tercih edilen besinler arasındadır.

  Kilo alma için tüketilebilecek diğer besinler
  • Tereyağı
  • Yumurta
  • Keten tohumu
  • Kuzu ciğeri
  • Hindistan cevizi sü]]> Yüzden Kilo Vermek https://www.kilo.gen.tr/yuzden-kilo-vermek.html Sun, 09 Dec 2018 03:54:37 +0000 Yüzden kilo vermek; İnsan vücudunda yüz de diğer uzuvlar gibi, dokulardan ve kaslardan meydana gelmektedir. Zaman içerisinde yüzde doku ve yağ biriktirir. Vücudunuz kilo aldığınız zaman yüzünde alır. Kilo verdiğinde ise yüzü Yüzden kilo vermek; İnsan vücudunda yüz de diğer uzuvlar gibi, dokulardan ve kaslardan meydana gelmektedir. Zaman içerisinde yüzde doku ve yağ biriktirir. Vücudunuz kilo aldığınız zaman yüzünde alır. Kilo verdiğinde ise yüzünüzde zayıflar. Fakat yüz kaslarınız çalışmaz ise bölgesel yağ yakımı olmamaktadır. İnsanda insan değişen bir konuda herkesin yüz kasları pek hareketli değildir. Bu sebepten dolayıda bu kişilerin yüzden kilo vermesi zorlaşmaktadır. Yüzden kilo vermek için ne yapılabilir sorusu ise tam burada gizlidir. İnsan vücudunda hareket eden kaslar genellikle kendilerine yakın olan yağ depolarından faydalanır. Bu durum yüz içinde geçerlidir. Yüzde bulunan kaslar çalışmaz ise yüzde bulunan yağ kütlesi en son kullanan kütle olacaktır. En hareketsiz kaslarda yüzde bulunmaktadır.

   Yüzden kilo verme yolları

   Kilo verme ile koşulları aynıdır. Genellikle aynı ihtiyaçları yerine getirilmelidir. Özellikle diyet uygulanmalıdır. Yeterli düzeyde egzersiz yapılmalıdır. Bunların yanında ise cilde faydalı olan tedbirler alınabilir. Yüzden kilo vermek için birkaç öneri verilirse;
   • Bol su tüketin: Su tüketimi derinin alt kısmında bulunan yağları yakımını sağlar. Vücutta ve ciltte yağ birikimi aza indirir. Bunların yanı sıra antioksidan özelliği ve metabolik hızı arttırmaktadır.
   • Tuz tüketimini azaltın: Günlük olarak alınması gereken tuz miktarı 2 gramdır. Eğer fazla tüketilir ise vücut için zararlı olmaktadır. Tuz vücutta ödem yapar ve su tutar. Bu sebepten dolayı hiç tüketilmemeli veya en fazla 2 gram rafine tuz tuz tüketimine dikkat edilmelidir.
   • Daha az yağ tüketin: Tüketilen yağ vücutta hemen depolanmaktadır. Bu yağ kilo almamıza neden olduğu için acilen yakılması gerekmektedir. Ayrıca vücutta yağ yakımını geciktirmektedir. Bu yağlar hareketsiz olan kas çevrelerine yerleşir ve en son olarak oradan ayrılırlar. Yağ tüketimine bu sebepten dolayı dikkat etmeniz gerekmektedir.
   • Spor yapın: Düzenli olarak spor yada egzersizler uygulayın. Bu vücudunuzu hareketli kıvama sokar. Sporun sayesinde vücudunuzun metabolik hızında artış olur.
   • Kahvaltı yapın: Gün içerisinde tüketmiş olduğunuz öğünler içerisinde en önemlisi ve kesinlikle yapılması gereken kahvaltıdır. Kısaca vücudun marş motoru gibidir. Doğru şekilde sabah yapılan kahvaltı tüm gün boyunca vücudunuzu güçlü ve zinde hissettirir. Günlük metabolik hızınızda artış olduğu için daha hızlı yağ yakmanızı sağlamaktadır.
   Bunların yanında ayrıca yüzü daha yazıf göstermek için alınan tedbirler bulunmaktadır. Bunlar doğru saç kesimi ve doğru makyaj yardımıyla sağlayabilirsiniz. Bunların yanında yüz kaslarınız için egzersizde uygulayabilirsiniz.

   Yüzden kilo vermek için uygulanan egzersizler
   • Göz kırpma hareketini arka arkaya 50 daha gözlerinizi açıp kapatın. Bu hareketin sayesinde gözlerin kenarında bulunan kaslar hareketlenmiş olur ve bu kısımda hücre hareketini meydana getirir. İki göze aynı anda değil. Her göz için ayrı ayrı uygulayın. Bu hareketi çok hızlı yapmayın ve saniye hızında uygulanabilir.
   • Gözleriniz kapalı olduğunda yukarı ve aşağı bakmaya çalışın. Kaşlarınız hareket ediyordur.
   • Baş parmaklarını iyice emerek yanaklarınıza iyice içe doğru bir baskı uygulayarak buradaki kasların çalışmasını sağlayabilirsiniz.
   • Masaj yapar gibi şakaklardan geriye doğru olacak şekilde baş parmaklarınız ile kafa derinizi gerdirin ve 3' e kadar sayın. Günde 15 kere tekrarlanmalıdır. Ayrıca en gergin olduğu anda gözlerinizi 3'e kadar sayıp açıp kapatın.
   • Yanakları şişirin. Sonrasında havayı yanak gücünüzde geri gönderin.
   • İşaret ve orta parmaklarınızı her iki kaşınızın üzerine koyun. Yukarıya doğru kaldırın. Bu hareketi günde 10 defa tekrarlanmalıdır. Ayrıca 10'a kadar sayıp ve oradaki kısımda bekleyin. Bunu ise toplam 10 defa tekrarlanmalıdır.
   • Yüzünüzdeki yanaklarınıza en az 2 parmak ile bastırın. Bununla beraber gülümsemeye çalışın.]]> Boya Göre İdeal Kilo https://www.kilo.gen.tr/boya-gore-ideal-kilo.html Sun, 09 Dec 2018 11:09:25 +0000 Boya göre ideal kilo hesaplama yapmak isteyenler için bir çok yöntem vardır. Bu yöntemleri kullanarak hangi boyda hangi kilonun size uygun olacağını öğrenebilirsiniz. Sonuca göre kilo almak veya kilo vermek için çeşitli d Boya göre ideal kilo hesaplama yapmak isteyenler için bir çok yöntem vardır. Bu yöntemleri kullanarak hangi boyda hangi kilonun size uygun olacağını öğrenebilirsiniz. Sonuca göre kilo almak veya kilo vermek için çeşitli diyetler ve spor programları uygulayabilirsiniz. Eğer yaş küçükse boy uzaması hesaba katılır ve boya göre ideal kilo hesaplama durumları belirli bir yaşa kadar sürekli değişebilir. Uzmanlara göre ergenlik dönemi bittiğinde boy uzaması durur. Halk arasındaki bilinen şekliyle erkeklerin sakalı çıktığında ve kadınların göğüsleri büyüdüğünde boy uzaması durur. Ergenlik döneminde alınan fazla kilolar boya gidebilir fakat ergenlikten sonra alınan fazla kiloların telafisi zor olabilir. Buna karşın bazı insanlar boylarına göre zayıftır. Kilo almak çoğu durumda kilo almaya göre daha zordur. Kilo almak isteyenler genellikle protein ağırlıklı beslenip kas kütlesini arttırmaya çalışırken kilo vermek isteyenler tempolu sporlar yapar ve beslenmesine dikkat eder. Boya göre ideal kiloyu bilmek için bazı testler ve hasaplama şekilleri vardır. Bunlardan en yaygın olarak kullanılanları şunlardır:

     Vücut kitle endeksi hesabı: Boya göre ideal kilo hesaplanırken en çok kullanılan yöntemdir.Erkeklerde ideal kilo boyun santimetre cinsinden değerinin 100 eksiği; kadınlarda ise aynı değerin 105 eksiği ideal kilodur. Bu duruma göre 1.70 boyundaki bir erkeğin ideal kilosu 70 olmalı iken aynı boydaki bir kadının ideal kilosu 65 olur. Bu hesaplamaya göre boy kilo endeksi 17 olan kişi çok kilolu ve çok zayıf olarak incelenmez. 35-40 arası risk oluşturacak derecede kilolu, 40-50 arası hastalık oluşturacak kadar kiloludur. 50 den fazla olması da çok aşırı bir hastalık olduğunu gösterir. 

    Manüel ideal kilo formülü: Boyunuzu ölçün ve santimetre cinsinden değerini bulun. 150 yi boyunuzdan çıkarın. Elde ettiğiniz rakamı 4' e bölün. Çıkan sonuca 100 ekleyin. Buradan alınan sonuç boydan çıkarılır ve elde edilen sonuç boya göre ideal kilo ne kadar olmalı sorusunun cevabıdır. Kadınlarda ise hesaplama yapılırken elde edilen değerlerin bir miktar altı hesaba katılır. Bu duruma göre boyu 1.70 olan bir erkeğin ideal kilosunu bulmak için izlenecek adımlar şu şekilde olur. 
    170-150=20
    20/4=5
    5+100=105
    170-105=65    
    Boyu 1.70 olan bir erkeğin ideal kilosu bu hesaplamaya göre 65 iken bu kişi kadın olursa bir miktar altı 60 kg ideal sayılabilir.

    Yukarıdaki 2 hesaplama yöntemi en çok bilinen ve uygulanan boya göre ideal kilo hesaplama şeklidir. Bunların dışında saplık bakanlığının resmi internet sitesinde boyunuza göre kaç kilo olmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Daha birçok internet sitesinde hesap yapmaya gerek olmadan boyunuzu yazdığınızda kaç kilo olmanız gerektiği yazar. Bu gibi hesaplamalara yaş ekleyenler de vardır. 
    ]]>
    Ani Kilo Kaybı https://www.kilo.gen.tr/ani-kilo-kaybi.html Sun, 09 Dec 2018 18:06:23 +0000 Ani kilo kaybı, her bireyin ortak arzusu sağlıklı ve zinde kalmaktır, bu amacı gerçekleştirmek için çeşitli diyetler uygularlar, dengeli beslenmeye çalışırlar veya spor faaliyetlerinde bulunurlar. Bütün bu faaliyetler neticesi Ani kilo kaybı, her bireyin ortak arzusu sağlıklı ve zinde kalmaktır, bu amacı gerçekleştirmek için çeşitli diyetler uygularlar, dengeli beslenmeye çalışırlar veya spor faaliyetlerinde bulunurlar. Bütün bu faaliyetler neticesinde kilo vermek endişe verecek bir durum yaratmaz, bütün bu faaliyetleri yapmadan sebepsiz ve kısa bir süre içerisinde ani başlayan kilo kayıpları, endişe verecek bir durumdur ve doktor kontrolü gerektiren bir sağlık sorunu olduğunun göstergesi olarak değerlendirilir. Ulusal sağlık enstitülerinin verilerine göre, 6 ay ve daha kısa zaman süresi içerisinde hiçbir neden olmadığı halde vücut ağırlığının %5 inden daha fazla yaşanan kilo kayıpları, uzman bir doktor kontrolü gerektiren sağlık sorunu bulunduğu yönünde tavsiyeleri vardır. 

    Ani kilo kaybına neden olan hastalıklardan bazıları

    Kanser hastalığı: Kanserli hastalarda görülen belirtilerden birisi de ani kilo kayıplarıdır. Kanserli tümör hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması sebebi ile vücut daha hızlı bir şekilde kalori harcaması yapar, bu da ani kilo kayıpları yaşanmasına neden olur. Kanser tedavisi gören insanlar bu sebepten dolayı nedensiz kilo kayıpları yaşayabilirler. 

    Çölayak hastalığı: İnce bağırsak yüzeyinin glutene karşı oluşan tepkime sonucu hasar alması durumunda yaşanan bu sindirim sorununda bazı besinlerin emilmesinde yaşanan yetersizlikler, bu hastalığın bilinen genel özelliğidir. Kilo kaybı, karaciğer, priferik sinir sistemi, böbrekleri de etkileyen diğer komplikasyonlar, besinlerin emilmesinde yaşanan sorunlar sebebiyle gerçekleşir.

    Kronik ishal: Hemen hemen herkesin hayatının bazı dönemlerinde yaşadığı bu hastalık, yanlış gıda tüketimi ile vücuda giren bazı virüslerin meydana getirdiği gastroenterit olarak ta bilinen viral enfeksiyonlar ishale sebep olur. Bu tür ishaller antibiyotik tedavisi ile giderilebilir olsa da, 4 hafta veya daha uzun süreli ishal sorunu yaşayanların kronik ishal olduğu kabul edilir. 4 Haftadan daha uzun süreli ishalin sonucunda ise, ani kilo kaybı da kaçınılmaz olacaktır.

    Diyabet: Halk arasında şeker hastalığı olarak ta bilinen diyabet yüksek kan şekeri ile kendini gösteren bir hastalıktır. En çok görülen belirtileri, aşırı susama hissi ve nedeni bilinmeyen kilo kaybıdır. Bunun sebebi ise kanda bulunan fazla şekerin böbrekler tarafından emilmemesi ve idrara geçmesidir. Şeker her kana geçtiğinde ise hasta kendini susuz hisseder ve bunu su içme isteği, soda ve kahve gibi içeceklerle gidermeye çalışır, kandaki şeker tekrar yükselir ve bu bir döngü olarak tekrarlar, bu döngü ise şeker hastalarındaki kilo kayıplarının başlıca nedenidir. 

    Depresyon: Sürekli üzüntü hali ve ilgi kaybı hissi ile ortaya çıkan ruhsal duruma depresyon denilmektedir. Depresyonun en belirgin özellikleri arasında, iştahsızlık genel kilo kaybına sebep olsa da, bazı vak'alarda iştah artışı da yaşanabilmektedir.

    Hipertrioidi hastalığı: Trioid bezi tarafından üretilen troksin hormonunun aşırı üretimi, hipertrioidi olarak tanımlanır. Hızlı veya düzensiz kalp atışları, terleme ve sinirliliğe neden olur, bunların sebebi ise vücuda aşırı troksin hormonunun salgılanmasının metabolizmayı hızlandırmasından aşırı kilo kayıpları yaşanmaktadır. 

    Bunların dışında, atlatılan herhangi bir hastalık sonrası veya ağır seyretmiş stres, yaş ile ilgili sorunlar, iş ile ilgili sorunlar veya boşanma sonrası ortaya çıkan stresler sonrası görülen kilo kayıpları normaldir. Bunların dışında yaşanan ani gelişen beklenmedik yaşanan kilo kayıplarında ihmal edilmeden uzman bir hekime mutlaka görünmelidir.    

        
                           
    ]]>
    Evde Kilo Verme https://www.kilo.gen.tr/evde-kilo-verme.html Mon, 10 Dec 2018 08:00:54 +0000 Evde Kilo Verme, Ekonomik olarak insanların durumları iyileştikçe yeme içmesinin de arttığı görülmüştür. Dolayısıyla obezite günümüz insanının sorunudur. Bu sorunu evde kilo vererek giderebilirsiniz. Fakat zayıflamak Evde Kilo Verme, Ekonomik olarak insanların durumları iyileştikçe yeme içmesinin de arttığı görülmüştür. Dolayısıyla obezite günümüz insanının sorunudur. Bu sorunu evde kilo vererek giderebilirsiniz. Fakat zayıflamak kullandığımız kilo verme yöntemleri sağlığımızı riske atmamalı, karışık diyet programları ile olmamalı. Eğer karışık diyetler ile ilgilenirseniz  bıkkınlık ortaya çıkacaktır. Evde kilo vermenin en önemli şartı hafif ve sağlıklı besinlerden oluşan bir liste oluşturmaktır. Tabi ki disiplinli yemek yemek ve içmek evde kilo vermenin olmazsa olmazıdır. Daha sonra ki şart ise sporu hayatınızın bir parçası haline getirmektir. Eğer kilo almaya genetik yatkınlığınız var ise diyetisyene görünmeniz gerekir. 

   Evde nasıl kilo verebiliriz,

   Evinize basit bir koşu bandı alarak kilo vermeye başlayabilirsiniz. Sabahları günlük 15 dakika koşu bandında çalışmak sizin yaklaşık 250 kalori yakmanıza neden olacaktır. Bir öğün yemeğin ortalama 500 kalori olduğu düşünüldüğünde biraz zahmetli bir iş gibi görünse de az yemek bu işin kuralıdır. Spor yaparken gerektiği kadar su tüketmek gerekir. Aksi halde suyun fazla tüketilmesi de vücuttan atılmayarak ağırlık ölçeriniz de size kilo olarak görünecektir. 

   Evde sağlıklı kilo vermenin basit bir yolu ise sabah yarım limonu ılık su dolu bir su bardağına sıkın, karışımı yavaş yavaş için böylece sindirim sisteminin çalışma hızı artacak ve kilo vermeniz hızlanacaktır. Ayrıca limon asitik bir besindir. Asitin yağ çözücü etkisi vardır. İnsan bedeninin de büyük bir bölümünün yağ olduğu düşünüldüğünde kan içinde ve diğer bölgelerde yağ oluşumlarının yakılması için limon şarttır.

   Kahvaltınızın domates salatalık ve kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir olmasına özen gösterin, yumurtanın sarısından uzak durun, ayrıca 5-6 zeytinde kahvaltı da olabilir. Fakat unutmaması gereken günlük 250 kaloriyi geçmemeliyiz.  Öğle yemeğinizin tahıl ürünlerinden oluşan yarım tabak yemek olmasına özen gösterin, bunun yanında mercimek çorbası yada ezo gelin gibi hafif çorbalar içmek yeterli olacaktır. Tabi ki bir kase çorba yanında bir dilim tam buğday ekmeği yada bir dilim çavdar ekmeği yenilebilir.

   Gün içinde saat  15 sıralarında bir elma yada benzer bir meyve yiyerek sindirim sisteminin uyanık kalması sağlanmış olur, böylece yağ yakım hızı yavaşlamaz. Öğün aralarında meyve yememek sindirim mekanizmasının yağ depolamasına neden olmaktadır. Akşam üzeri yine koşu bandında 15 dakika koşmanız gerekir. Devamında yeterince su tüketmek ve haşlama sebzelerden oluşan hafif bir menü ile akşam yemeğini geçiştirmeniz gerekiyor. Böylece bir ay sonunda 6 kilo verebilirsiniz.
   ]]>
   1 Ayda 5 Kilo https://www.kilo.gen.tr/1-ayda-5-kilo.html Mon, 10 Dec 2018 20:49:02 +0000 1 ayda 5 kilo, vermek isteyenler uygun diyet listesiyle bunu başarabilirler. Bunun tek püf noktası 1 ay boyunca diyeti düzenli olarak uygulamaktır. Diyet sırasında kilo vermenizi sağlamak için günlük ihtiyacınız olan kalorinin alt 1 ayda 5 kilo, vermek isteyenler uygun diyet listesiyle bunu başarabilirler. Bunun tek püf noktası 1 ay boyunca diyeti düzenli olarak uygulamaktır. Diyet sırasında kilo vermenizi sağlamak için günlük ihtiyacınız olan kalorinin altında beslenmeniz gerekir. Ancak yiyecekleri tercih ederken ihtiyacınız olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller uygun miktarda alınmalıdır. Önemli olan sağlığınızı korumaktır. 5 kilo fazlalığınız varsa 1 ay boyunca kendinizi bu diyete hazırlamalısınız. Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız, gerçekten diyet yapmak istiyorsanız başarılı olabilirsiniz. 1 ayda 5 kilo vereceğiniz diyeti nasıl uygulayacağınıza birlikte göz gezdirelim. Örnek diyet menüsündeki yiyecekleri kendi damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Ancak bunların eşdeğer besinlerden olmasına dikkat etmelisiniz. Diyetteki besinler sizlere günlük olarak 1100-1300 kalori sağlayacaktır. Bunu uygun egzersizlerle de desteklerseniz daha başarılı sonuçlar alırsınız.

   1 ayda 5 kilo verdiren örnek diyet menüsü

   Haftanın 5 günü uygulayacağınız diyet listesi

   Sabah kahvaltısı: 1 dilim tahıllı ekmek, 1 dilim az yağlı beyaz beyaz peynir, yanında 1 adet domates, 1 adet salatalık ve maydanozla hazırlanmış söğüş tabağı

   Öğlen yemeği: 1 kase mevsim çorbası, 1 kase yoğurt, 1 adet portakal, yanında 2 adet ızgara 2 adet tavuk baget ya da 3 adet az yağlı kıymadan yapılmış 3 adet köfte ya da 3 adet kuzu pirzola

   Ara öğün: 2 adet grissini, 1 fincan şekersiz süt, 10 adet badem ve 1 adet mevsim meyvesi

   Akşam yemeği: 1 dilim tahıllı ekmek, 1 kase kaymaksız yoğurttan yapılmış cacık, 1 tabak limonlu yeşil salata, 6 yemek kaşığı kadar etsiz pişen sebze yemeği

   1 ayda 5 kilo verebilmeniz için yukarıdaki diyet menüsünü haftanın 5 günü uygulamalısınız. Listedeki yiyecekleri muadilleri ile değiştirebilirsiniz. Şimdi haftanın kalan 2 günü uygulamanız gereken diyet listesini de verelim.

   Haftanın 2 günü uygulayacağınız diyet listesi

   Sabah kahvaltısı: 1 adet kırmızı elma, 1 su bardağı süt, 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi

   Öğlen yemeği: 6 yemek kaşığı etsiz şekilde pişirilen sebze yemeği, 1 kase kaymaksız yoğurt, 1 tabak çoban salata

   Ara öğün: 1 adet portakal, kepek ekmeğiyle hazırlanmış yağsız domates ve beyaz peynirli tost

   Akşam yemeği: 1 dilim tahıllı, kepekli ekmek, 1 kase yağsız yoğurt, 6 yemek kaşığı fasulye, ıspanak gibi sebze yemeği yine etsiz olacak.

   1 ayda 5 kilo verebileceğiniz diyet listesi bu şekildedir. Gördüğünüz gibi çok ta zor değil. Bunu düzenli olarak 1 ay boyunca uyguladığınız takdirde, her günde yarım sat kadar yürüyüş ya da buna benzer egzersizleri yapmanız halinde en az 5 kilo verebilirsiniz.
   ]]>